O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Aktuality   2020
 
méně

Úspěšný rok 2020

 

Přinášíme aktualizovaný přehled realizace nadačních scénářů. Do konce roku 2019 bylo natočeno celkem 12 snímků. V letošním roce byly naplánovány tři premiéry:

 

  • V únoru mohli diváci zhlédnout psychologický thriller Petra Zelenky MODELÁŘ.
  • Druhou letošní premiérou bylo drama inspirované životem léčitele Jana Mikoláška ŠARLATÁN. Zrežírování scénáře Marka Epsteina se ujala Agnieszka Holland. Přestože byla premiéra snímku kvůli koronaviru posunuta z původního březnového termínu na srpen, jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších snímků nadace v kinech, aktuálně jej vidělo více než 240 tis. diváků a práva byla prodána na mnoho kontinentů.
  • Jako další v pořadí byla dokončena absurdní tragikomedie TICHÝ SPOLEČNÍK, která je tak patnáctým realizovaným scénářem od vzniku nadace. Film natočil režisér Pavel Göbl podle své vlastní stejnojmenné novely, za níž získal literární cenu Magnesia Litera a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého. V kinodistribuci měl být snímek od 1. října, ale distributor se rozhodl jeho uvedení odložit vzhledem ke koronavirové situaci na pozdější dobu. Jedinečnou příležitost vidět film tak měli zatím pouze návštěvníci festivalu Febiofest a festivalu Finále Plzeň na přelomu září a října.

Z dalších vítězných děl se k dokončení blíží sociální drama KRYŠTOF podle scénáře Kristiána Sudy v režii Zdeňka Jiráského a příští rok by měl být do kin uveden historický velkofilm IL BOEMO v režii a podle scénáře Petra Václava.

V září podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě na Výrobu celovečerních filmů také 2 nové snímky natáčené podle scénáře oceněného nadací. Projekty uspěly v konkurenci 26 žádostí a dostaly se mezi vybraných 8 projektů. VZTEKLÁ KRÁSA Elišky Kováříkové (režie Š. Altrichter) a BĚŽNÁ SELHÁNÍ Kláry Vlasákové (režie C. Grosan) získaly každý 10 mil. Kč z celkového objemu 64 mil. Kč. Scénář VZTEKLÁ KRÁSA (Furious Beauty) Elišky Kováříkové, podpořený nadací pod pracovním názvem SLAVNOST PĚTI LIŠEK, se také v září zúčastnil programu Czech Film Springboard 2020. Czech Film Springboard je industry program, který Státní fond kinematografie/Czech Film Center pořádá ve spolupráci s festivalem Finále Plzeň. Cílem je upozornit zahraniční filmové profesionály na zajímavé české projekty v rané fázi vývoje a poskytnout jejich tvůrcům profesionální pohled zvenčí.

Budeme vás dále průběžně informovat o vývoji realizace dalších scénářů. Za 15 let nadace ocenila již 100 scénářů od 105 autorů částkou bezmála 11 milionů korun. Informace o projektech naleznete na stránkách nadace v sekci Realizované projekty nebo na našem Facebooku.

 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Úspěšný rok 2020 
 nové snímky.....více
 
 Tichý společník 
 od 1. října v kinech.....více
 
 ŠARLATÁN v distribuci 
 - fotografie ze slavnostní premiéry a recenze.....více
 
 ŠARLATÁN 
 – premiéra 20. srpna a v Kině na hranici.....více