O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Aktuality   2011
 
méně

Premiéra Poupat

Všechny příznivce českého filmu zveme do kin na sociální drama Poupata, jehož scénář byl podpořen filmovou nadací. Premiéra filmu proběhne 15. 12. 2011.

Autorem a režisérem je Zdeněk Jiráský, který tímto filmem debutuje. Producentem je Viktor Schwarcz ve společnosti CINEART TV Prague, koproducenty Česká televize a i/o post. V hlavních rolích se představí Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká a Josef Láska. Většina exteriérů i interiérů vznikala v okolí Vřesové, v Sokolově (na nádraží a v nemocnici), točilo se na železniční trati a přejezdu v Novém Sedle, v sále kulturního domu v Klobukách, v Praze v Holešovické tržnici a dalších pražských lokacích.

Film postihuje svět zoufalých sociálních vztahů a charakterů, toužících se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází.

Příběh Poupat vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v kraji drsných pravidel. Postavy žijí velkými ideály v kontrastu s malostí svých činů. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, s plným vědomím toho, že její jedinou nadějí je útěk a zrada nejbližších. Syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech přivede jeho nejbližší do neřešitelné životní situace. Skutečný a přesvědčivý pokus o záchranu rodiny přijde ve chvíli, kdy už je pozdě…

„Filmová pravda Poupat stoji na syrové atmosféře, absenci stylizace a poetizace. Vychází ze znalosti reálného prostředí, věrohodnosti ruční kamery, která je permanentně nablízku herecké akci. Žánr sociálního dramatu předpokládá maximální přesvědčivost hereckého výkonu, autentický jazyk, dekorace i motivy.“ Zdeněk Jiráský, režisér

Další podrobnosti a bonusová videa na stránkách ČT či na Českém filmovém nebi. Brzy zveřejníme též rozhovor se samotným autorem a režisérem Zdeňkem Jiráským.

 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Modelář se natáčí 
 - 16. květen byl prvním natáčecím dnem snímku.....více
 
 Zlatý ledňáček 
 z Finále Plzeň pro Domestika.....více
 
 Záložka Modelář 
 - podrobné informace na našem webu.....více
 
 Záložka Šarlatán 
 je již k dispozici.....více