O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Il Boemo    v postprodukci  22. 9. 2022
zpět
Profil filmu
0_DSC_3683.jpg190429_TK_Il_Boemo_02_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_06_(c)_PetraHajska.jpg
190429_TK_Il_Boemo_10_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_14_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_19_(c)_PetraHajska.jpg
Námět filmu autora Petra Václava byl podpořen FILMOVOU NADACÍ v roce 2011 a poté v roce 2014 celkově částkou 250 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Autor scénáře se stal i režisérem tohoto koprodukčního historického velkofilmu, producentem snímku je Jan Macola ze společnosti Mimesis Film, jehož s Petrem Václavem pojí spolupráce na filmech Zpověď zapomenutého, Cesta ven, Skokan a Nikdy nejsme sami. Koproducenty jsou Česká televize, slovenský Sentimentalfilm a za Itálii Dugong Films. Vývoj a výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie. Creative Europe - MEDIA Developement, L´Academie de France a Rome – Villa Medici a CNC (Centre national du cinema et de l´image animee).

více ...
 
Obsah filmu
Josef Mysliveček (1737–1781) se vzepřel vůli své rodiny. Odmítl se stát mlynářem, opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Po několika nuzných rocích života v republice na laguně dostává od života téměř vše, po čem snil: hvězdnou kariéru, peníze, úspěch. Je vzorem i pro mladého Mozarta, který také touží získat na Apeninském poloostrově operní zakázky a vést podobně svobodný život jako tento nezávislý předchůdce romantických umělců, který není připoután k žádnému dvoru, k žádnému pánovi, a jež pracuje s nejslavnějšími pěvkyněmi a pěvci své doby. Zakázka stíhá zakázku. Mysliveček žije coby vážený a nezávislý služebník v blízkosti šlechty, kde také potkává velkou a nešťastnou lásku. Na cestách po celé Itálii se pohybuje v hostincích a nebezpečných doupatech. Hráč a velký milovník žen je dostižen syfilidou. Snaží se ji marně utajit historkou o nehodě kočáru. Nemoc a morální soud společnosti jej postupně izolují od přátel a známých. Se svým neštěstím však svádí odvážný, trpělivý a pokorný boj. Zohavenou tvář nakonec skrývá pod maskou. Umírá v Římě, sám a zadlužený u banky pro chudé. Dříve než jej zničil strmý pád, vytvořil dílo, které k nám promlouvá s neobyčejnou silou ještě po 250 letech.

Petr Václav o filmu

Náš film vypráví o úspěchu Josefa Myslivečka, ukazuje talent, kterým disponoval, ale také úsilí, které věnoval až do posledního konce své hudbě. Ukazuje jeho schopnost zorientovat se ve společnosti, chápat její zákony, popisuje, nakolik samotné nadání a pracovitost nemohou uspět, pokud nejsou propojeny se schopností prorazit a také s notnou dávkou štěstí, kterou každý umělec potřebuje, má-li naplno rozvinout svůj talent. Náš film proto popisuje práci umělce neustále prolínající se s intimním životem, která je plna dobrodružství hrdinových vášni, jeho milostných pletek, vztahů k mocným rozhodujících o jeho uměleckém osudu. Scénář filmu se snaží být přesný tam, kde se dochovala svědectví o Myslivečkově životě, zbytek interpretuje s co největší citlivostí k duchu doby. Snaží se postihnout vztah k umění ale i k sociálním pořádkům. Příběh Josefa Myslivečka se stává do jisté míry – a jinak to ani není možné – fikcí. Naším záměrem je přispět ke znovuobjevení nespravedlivě zapomenutého skladatele a jeho výjimečné hudby skrze osud pražského rodáka, který zažil umělecký rozmach mezi Neapolí, severní Itálií ale i Mnichovem.

Vyprávíme příběh pomáhající nám pochopit kulturní provázanost evropského kontinentu, jeho pestrou jednotu, jeho společné kořeny i dědictví, z něhož můžeme čerpat inspiraci. V překotně se měnícím světě je nám tohoto příběhu třeba: navrací nás do osmnáctého století, aby nám pomohl pochopit, kdo jsme, jak zacházíme s naší minulosti a o jaké pocity a o jakou citlivost bychom měli pečovat v budoucnosti, která nás čeká.

více ...
 
Výběr z článků
9. 5. 2022
rhoenkanal.de – KLAVIERKONZERT DER EXTRAKLASSE – WUNDERKINDER LEATITIA & PHILIP HAHN IN DERMBACH 15.5.22

2. 5. 2022
euroskop.cz – České předsednictví EU v Bruselu zahájí Zátopkova štafeta, naváže hudba či filmy

27. 12. 2021
worldofreel.com – Berlinale 2022: What Will Be in Competition?

více ...
 
Související webové stránky
IL BOEMO – stránky filmu

ČSFD – Il Boemo


Falcon – distributor


Česká televize – pořad Il Boemo


FDB – Il Boemo


Facebook – Il Boemo


Facebook – Collegium 1704

 

PR Turner

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
Jakmile bude k dispozici plakát, film o filmu či trailer, zveřejníme je v této sekci.

více ...
 
Foto - video
27. 8. 2021
ceskatelevize.cz – ČT na MFF Karlovy Vary 2021 Il Boemo

23. 2. 2021
youtube.com – Wunderkind Philip Hahn als Mozart im Kinofilm "Il Boemo"

9. 12. 2020
FB Filmové centrum ČTIL BOEMO - Petr Václav se vrátil z natáčení v Itálii Rozhovor s tvůrci filmu IL BOEMO

více ...
 
 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 99 autorů 95 scénářů 
 – tisková zpráva o došlých žádostech 2022.....více
 
 Registrační maily 
 účastníkům soutěže 2022 rozeslány.....více
 
 Příjem žádostí ukončen 
 výzva 2022 byla uzavřena v pondělí o půlnoci.....více
 
 Nejčastější dotazy 
 zodpovídáme na Facebooku.....více