O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Il Boemo    natáčí se  0. 12. 2021
zpět
Profil filmu
0_DSC_3683.jpg190429_TK_Il_Boemo_02_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_06_(c)_PetraHajska.jpg
190429_TK_Il_Boemo_10_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_14_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_19_(c)_PetraHajska.jpg
Námět filmu autora Petra Václava byl podpořen FILMOVOU NADACÍ v roce 2011 a poté v roce 2014 celkově částkou 250 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Autor scénáře se stal i režisérem tohoto koprodukčního historického velkofilmu, producentem snímku je Jan Macola ze společnosti Mimesis Film, jehož s Petrem Václavem pojí spolupráce na filmech Zpověď zapomenutého, Cesta ven, Skokan a Nikdy nejsme sami. Koproducenty jsou Česká televize, slovenský Sentimentalfilm a za Itálii Dugong Films. Vývoj a výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie. Creative Europe - MEDIA Developement, L´Academie de France a Rome – Villa Medici a CNC (Centre national du cinema et de l´image animee).

První klapka filmu padla v Itálii koncem července 2019. Natáčí se v divadlech v Pavii a Cremoně a v jejich okolí. V září se pak filmaři přesunuli do Janova a následně do Benátek. Několik natáčecích dnů bude také v Praze. Na podzim 2019 vyšlo album s hudbou Josefa Myslivečka v podání zmiňovaných operních pěvců. Do kin by měl Il Boemo vstoupit na přelomu roku 2020/2021. Distributorem je Pilot Film.

Hlavní roli Josefa Myslivečka, který se vzepřel vůli své rodiny a nestal se mlynářem a opustil rodnou Prahu, ztvární Vojtěch Dyk. Další role obsadí operní hvězdy světových scén (Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Krystian Adam a další), známí italští herci, Karel Roden a Zdeněk Godla. Hudbu k filmu, kterou tvoří z velké části téměř 250 let nenastudované a tedy znovu objevené Myslivečkovy árie a skladby, nahraje pod taktovkou Václava Lukse orchestr Collegium 1704. Dalšími tvůrci jsou např. dramaturg Gilles Taurand, kameraman Diego Romero, kostýmy vytvořil Andrea Cavalletto, architekt Luca Servino, zvuk Daniel Němec.

více ...
 
Obsah filmu
Josef Mysliveček (1737–1781) se vzepřel vůli své rodiny. Odmítl se stát mlynářem, opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Po několika nuzných rocích života v republice na laguně dostává od života téměř vše, po čem snil: hvězdnou kariéru, peníze, úspěch. Je vzorem i pro mladého Mozarta, který také touží získat na Apeninském poloostrově operní zakázky a vést podobně svobodný život jako tento nezávislý předchůdce romantických umělců, který není připoután k žádnému dvoru, k žádnému pánovi, a jež pracuje s nejslavnějšími pěvkyněmi a pěvci své doby. Zakázka stíhá zakázku. Mysliveček žije coby vážený a nezávislý služebník v blízkosti šlechty, kde také potkává velkou a nešťastnou lásku. Na cestách po celé Itálii se pohybuje v hostincích a nebezpečných doupatech. Hráč a velký milovník žen je dostižen syfilidou. Snaží se ji marně utajit historkou o nehodě kočáru. Nemoc a morální soud společnosti jej postupně izolují od přátel a známých. Se svým neštěstím však svádí odvážný, trpělivý a pokorný boj. Zohavenou tvář nakonec skrývá pod maskou. Umírá v Římě, sám a zadlužený u banky pro chudé. Dříve než jej zničil strmý pád, vytvořil dílo, které k nám promlouvá s neobyčejnou silou ještě po 250 letech.

Petr Václav o filmu

Náš film vypráví o úspěchu Josefa Myslivečka, ukazuje talent, kterým disponoval, ale také úsilí, které věnoval až do posledního konce své hudbě. Ukazuje jeho schopnost zorientovat se ve společnosti, chápat její zákony, popisuje, nakolik samotné nadání a pracovitost nemohou uspět, pokud nejsou propojeny se schopností prorazit a také s notnou dávkou štěstí, kterou každý umělec potřebuje, má-li naplno rozvinout svůj talent. Náš film proto popisuje práci umělce neustále prolínající se s intimním životem, která je plna dobrodružství hrdinových vášni, jeho milostných pletek, vztahů k mocným rozhodujících o jeho uměleckém osudu. Scénář filmu se snaží být přesný tam, kde se dochovala svědectví o Myslivečkově životě, zbytek interpretuje s co největší citlivostí k duchu doby. Snaží se postihnout vztah k umění ale i k sociálním pořádkům. Příběh Josefa Myslivečka se stává do jisté míry – a jinak to ani není možné – fikcí. Naším záměrem je přispět ke znovuobjevení nespravedlivě zapomenutého skladatele a jeho výjimečné hudby skrze osud pražského rodáka, který zažil umělecký rozmach mezi Neapolí, severní Itálií ale i Mnichovem.

Vyprávíme příběh pomáhající nám pochopit kulturní provázanost evropského kontinentu, jeho pestrou jednotu, jeho společné kořeny i dědictví, z něhož můžeme čerpat inspiraci. V překotně se měnícím světě je nám tohoto příběhu třeba: navrací nás do osmnáctého století, aby nám pomohl pochopit, kdo jsme, jak zacházíme s naší minulosti a o jaké pocity a o jakou citlivost bychom měli pečovat v budoucnosti, která nás čeká.

více ...
 
Výběr z článků
5. 10. 2020
kinobox.cz – Vojtěch Dyk jako božský Čech, který ovlivnil Mozarta. Filmaři se vrací k natáčení, koronaviru navzdory

3. 10. 2020
ct24.ceskatelevize.cz – Pokračuje natáčení filmu o Myslivečkovi, Dyk se kvůli roli naučil italsky

2. 10. 2020
ct24.ceskatelevize.cz – Vojtěch Dyk si v novém filmu zahraje nadaného operního skladatele

více ...
 
Související webové stránky
ČSFD – Il Boemo


Falcon – distributor


Česká televize – pořad Il Boemo


FDB – Il Boemo


Facebook – Il Boemo


Facebook – Collegium 1704

 

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
Jakmile bude k dispozici plakát, film o filmu či trailer, zveřejníme je v této sekci.

více ...
 
Foto - video
 

29.4.2019 – cervenykoberec.cz – Vznikne historický velkofilm o Josefu Myslivečkovi Il Boemo, štáb vycestuje do Itálie


15.7.2014 – ceskatelevize.cz – FILM 2014 – MFF KV: Ceny za nejlepší nerealizované scénáře


7.7.2014 – idnes.cz – VIDEO: Petr Jarchovský vyhrál 300 tisíc korun za Dezertéra pro Hřebejka


7.7.2014 – ceskatelevize.cz – i-vysílání ČT na MFF Karlovy Vary 2014, TK Filmová nadace ČT, RWE a Barrandov studio


7.7.2014 – filmovanadace.cz – Foto-video – Fotogalerie 2014 – Tisková konference K. Vary 7. 7. 2014


4.7.2011 – filmovanadace.cz – Foto-video – Fotogalerie 2011 – Tisková konference K. Vary 4. 7. 2011


4.7.2011 – filmovanadace.cz – Foto-video – Videogalerie 2011 – Reportáž TV Barrandov z tiskové konference 4. 7. 2011, K. Vary (formát avi)

více ...
 
 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Úspěšný rok 2020 
 nové snímky.....více
 
 Tichý společník 
 od 1. října v kinech.....více
 
 ŠARLATÁN v distribuci 
 - fotografie ze slavnostní premiéry a recenze.....více
 
 ŠARLATÁN 
 – premiéra 20. srpna a v Kině na hranici.....více