O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Rozhovory   2010
 
méně

Filmová nadace přinesla naději talentovaným scénáristům

Rozhovor s předsedkyní správní rady nadace Zuzanou Horovou  zveřejněný v měsíčníku Cinema č. 1/2011

Filmová nadace RWE & Barrandov Studio vznikla v roce 2006 s cílem podporovat tvůrčí osobnosti v oblasti literární přípravy české filmové tvorby. Jejími ideovými zakladateli jsou RWE Transgas a Barrandov Studio. O tom, jakých bylo prvních pět let fungování nadace a co nového se připravuje, jsme hovořili se Zuzanou Horovou, předsedkyni správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studio.

Jste dnes jedinou specializovanou institucí, která se v ČR zaměřuje na pomoc scénáristům. Jak hodnotíte dosavadní činnost nadace?

Od vzniku nadace jsme v devíti kolech výběrových řízení ocenili už 41 autorů, mezi které jsme rozdělili téměř čtyři miliony korun. Považuji za úspěch, že odborná veřejnost i literární tvůrci dnes filmovou nadaci vnímají jako nedílnou součást podpory české scenáristiky. Od toho se odvíjí také stabilně vysoký zájem o naše granty. V posledním kole výběrového řízení jsme například obdrželi dosud nejvyšší počet žádostí.  To je skutečně pozitivní impuls pro naší další práci. Podobně hodnotím i reakce jednotlivých autorů, jejichž podněty vnímáme jako významnou zpětnou vazbu.

Hovoříte o změnách, které iniciovali sami autoři. Můžete být konkrétnější?

První žadatelé o finanční příspěvky mohli zasílat pouze náměty, scénáře či povídky, které měly ambici stát se předlohou k celovečernímu filmu. Od autorů i odborné veřejnosti však zaznívaly hlasy na vznik nové kategorie, která by se zaměřovala na televizní látku. V roce 2009 jsme reagovali na jejich přání a přistoupili jsme k úpravě pravidel. Žádosti lze nyní do výběrového řízení zasílat nejen v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů, ale i v kategorii literární příprava televizní dramatické tvorby.

Máte od autorů nějaké další podněty na změny?

Kromě finanční podpory se snažíme pomoci i při realizaci oceněných děl. Mnoho z nich však vyžaduje dopracování a někteří z autorů potřebují odbornou pomoc či konzultaci. Rozšířili jsme proto naše aktivity a od loňského roku jsme se zaměřili i na vzdělávání. Ve spolupráci s MEDIA Desk a FAMU jsme uspořádali dramaturgický workshop miniMIDPOINT. Ocenění tvůrci zde pracovali společně se studenty a profesionálními dramaturgy na úpravách svého literárního díla.

Zmínila jste, že se zaměřujete také na hledání cest, jak oceněný scénář zrealizovat. Můžeme již některý z nich vidět na plátnech našich kin?

Ano. První z nich HLAVA-RUCE-SRDCE měl svou premiéru 18. listopadu 2010. Autorem jeho scénáře a zároveň režisérem je David Jařab.

A dočkáme se i dalších filmů?

Určitě, konečně i to je posláním filmové nadace. Dalšími projekty, na které se mohou filmoví diváci těšit, jsou Salón Gruber podle scénáře Jiřího Hubače, drama K moři scenáristky Petry Soukupové, Poupata Zdenka Jiráského, film Nikdy nejsme sami Petra Václava a snímek Nemesis autorky Lenky Kny. Jejich premiéry jsou naplánované na příští rok.

 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Posledních 10 dní 
 pro přihlášení scénářů do letošní uzávěrky.....více
 
 Petra Soukupová 
 novou členkou výboru nadace.....více
 
 Scenáristická soutěž - 
 pro rok 2018 vyhlášeny dvě kategorie.....více
 
 Domestik podrobně 
 na našem webu.....více