O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Šarlatán    premiéra  20. 8. 2020
zpět
Profil filmu
001.jpgŠarlatán - Ivan Trojan, Agnieszka Holland.jpgŠarlatán 15.jpg
Šarlatán 22x.jpgŠarlatán 24x.jpgŠarlatán 29x.jpg
Scénář filmu autora Marka Epsteina byl podpořen filmovou nadací v roce 2015 částkou 150 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Snímek Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové společně s producentem Kevanem van Thompsonem. Koproducenty jsou Česká televize a Barrandov studio, za Irsko pak Mike Downey a Sam Taylor, Film and Music Entertainment. Na polské straně Klaudia Smieja a společnost Madants, za Slovensko RTVS a Furia film. Vývoj a výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie, stejně jako snímek uspěl s žádostí o podporu u Slovenského audiovizuálneho fondu.

Do štábu si režisérka Agnieszka Holland vybrala osvědčené kolegy a zároveň držitele několika Českých lvů a dalších ocenění. Za kamerou stál Martin Štrba, architektem byl Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Střih Pavel Hrdlička a o hudební složku se postaral uznávaný polský skladatel Antoni Lazarkiewicz. Snímek byl zajímavou hereckou příležitostí nejen pro Ivana Trojana v hlavní roli léčitele Mikoláška, ale také pro jeho osmnáctiletého syna Josefa Trojana, který léčitele ztvárnil v mladším věku. Výraznou postavu léčitelova asistenta si zahrál talentovaný slovenský herec Juraj Loj.

Hlavní část natáčení probíhala v dubnu a červnu 2019 v lokacích v Čechách (např. Okoř či Mladá Boleslav). Světová premiéra filmu proběhla v únoru na Berlinale 2020, kde byl snímek zařazen do sekce Berlinale Special Gala. V českých kinech měl film původně naplánovanou premiéru na 26. 3. 2020, kvůli koronaviru se však nakonec uskutečnila až v srpnu. Slavnostní premiéra proběhla 17. 8. 2020, v kinech je snímek od 20. 8. 2020. Distributorem je CinemArt.

více ...
 
Obsah filmu
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

více ...
 
Výběr z článků
21. 9. 2020
kinema.sk – Ďalšie festivalové ocenenie pre Šarlatána režisérky Agnieszky Holland

18. 9. 2020
biggmagg.cz – Podívejte se, jak vznikal brilantní Šarlatán režisérky Agnieszky Holland

13. 9. 2020
novinky.cz – Agnieszka Hollandová: Nejhezčí je pro mě točit v Česku

více ...
 
Související webové stránky
Facebook – Šarlatán

ČSFD – Šarlatán

Kinobox – Šarlatán

CinemArt – distributor

Česká televize – Šarlatán

IMDB – Charlatan (2020)

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
youtube.com – český trailer filmu

youtube.com – polský trailer

ceskatelevize.cz – film o filmu Šarlatán

méně ...
 
Foto - video
1. 9. 2020
televizeseznam.cz – Skutečný příběh šarlatána: Vyléčil 5 milionů lidí, skončil v kriminále

24. 8. 2020
FB Šarlatán – fotografie ze slavnostní premiéry 18. 8. 2020 v Lucerně

21. 8. 2020
video.aktualne.cz – Zabiják Kamila Fily: Šarlatán

více ...
 
 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Úspěšný rok 2020 
 nové snímky.....více
 
 Tichý společník 
 od 1. října v kinech.....více
 
 ŠARLATÁN v distribuci 
 - fotografie ze slavnostní premiéry a recenze.....více
 
 ŠARLATÁN 
 – premiéra 20. srpna a v Kině na hranici.....více