O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Šarlatán    premiéra  20. 8. 2020
zpět
Profil filmu
001.jpgŠarlatán - Ivan Trojan, Agnieszka Holland.jpgŠarlatán 15.jpg
Šarlatán 22x.jpgŠarlatán 24x.jpgŠarlatán 29x.jpg
Scénář filmu autora Marka Epsteina byl podpořen filmovou nadací v roce 2015 částkou 150 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Snímek Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové společně s producentem Kevanem van Thompsonem. Koproducenty jsou Česká televize a Barrandov studio, za Irsko pak Mike Downey a Sam Taylor, Film and Music Entertainment. Na polské straně Klaudia Smieja a společnost Madants, za Slovensko RTVS a Furia film. Vývoj a výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie, stejně jako snímek uspěl s žádostí o podporu u Slovenského audiovizuálneho fondu.

Do štábu si režisérka Agnieszka Holland vybrala osvědčené kolegy a zároveň držitele několika Českých lvů a dalších ocenění. Za kamerou stál Martin Štrba, architektem byl Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Střih Pavel Hrdlička a o hudební složku se postaral uznávaný polský skladatel Antoni Lazarkiewicz. Snímek byl zajímavou hereckou příležitostí nejen pro Ivana Trojana v hlavní roli léčitele Mikoláška, ale také pro jeho osmnáctiletého syna Josefa Trojana, který léčitele ztvárnil v mladším věku. Výraznou postavu léčitelova asistenta si zahrál talentovaný slovenský herec Juraj Loj.

Hlavní část natáčení probíhala v dubnu a červnu 2019 v lokacích v Čechách (např. Okoř či Mladá Boleslav). Světová premiéra filmu proběhne v únoru na Berlinale 2020, kde je snímek zařazen do sekce Berlinale Special Gala. V českých kinech měl film původně naplánovanou premiéru na 26. 3. 2020, kvůli koronaviru se však nakonec uskutečnila až v srpnu. Slavnostní premiéra proběhla 17. 8. 2020, v kinech je snímek od 20. 8. 2020. Distributorem je CinemArt.

více ...
 
Obsah filmu
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

více ...
 
Výběr z článků
23. 8. 2020
seznamzpravy.cz – Josef Trojan: Role ve filmu Šarlatán? Kývl jsem, aniž bych četl scénář

23. 8. 2020
vecerni-praha.cz – Film Šarlatán byl vybrán mezi kandidáty na letošní Evropské filmové ceny

22. 8. 2020
lidovky.cz – RECENZE: Šarlatán si mohl víc věřit. Ivan Trojan ale ztvárnil opravdu silnou postavu

více ...
 
Související webové stránky
Facebook – Šarlatán

ČSFD – Šarlatán

Kinobox – Šarlatán

CinemArt – distributor

Česká televize – Šarlatán

IMDB – Charlatan (2020)

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
Bude-li k dispozici film o filmu, zveřejníme jej v této sekci.

youtube.com – český trailer filmu

youtube.com – polský trailer

ceskatelevize.cz – film o filmu Šarlatán

méně ...
 
Foto - video
24. 8. 2020
FB Šarlatán – fotografie ze slavnostní premiéry 18. 8. 2020 v Lucerně

18. 8. 2020
tv.idnes.cz – Ivan Trojan byl pro Šarlatána první volba, řekla režisérka Hollandová

18. 8. 2020
radiozurnal.rozhlas.cz – Postavy ve svých filmech nesoudím, zajímá mě komplikace lidského osudu a duše, uvažuje Agnieszka Holland

více ...
 
 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Tichý společník 
 od 1. října v kinech.....více
 
 ŠARLATÁN v distribuci 
 - fotografie ze slavnostní premiéry a recenze.....více
 
 ŠARLATÁN 
 – premiéra 20. srpna a v Kině na hranici.....více
 
 Výzva 2021 
 – podmínky a formuláře již zveřejněny.....více