O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2018
 
méně

FILMOVÁ NADACE: Výbor v novém složení bude číst scénáře dvou soutěžních kategorií

Praha 31. ledna 2018 – Nově vytvořená kategorie Hvězda zítřka je určená mladým autorům ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Příjem žádostí do aktuálního kola obou soutěžních kategorií trvá do posledního únorového dne. Ve třinácté sezoně je nadace znovu připravena rozdělit mezi úspěšné autory 800 tisíc korun.

„Je skvělé, že se do soutěže nadace hlásí čím dál více renomovaných tvůrců. Na druhou stranu se tím ale zvyšuje konkurence pro mladé začínající autory. Chceme, aby věděli, že v nadaci mají dveře otevřené. A právě proto, aby dostali větší šanci, jsme zavedli novou kategorii Hvězda zítřka,“ uvedl Martin Chalupský, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE. „Letos jsme kategorii vyhlásili poprvé. V dalších ročnících můžeme podmínky této soutěžní kategorie upravit, a to podle reakce mladých scenáristů. Ocenění mladých debutujících autorů v samostatné kategorii však chceme zachovat, vnímáme to jako dlouhodobou záležitost. Proč zrovna limit 33 let? Tento věk je obecně považován za hranici mezi začínajícím a etablovaným tvůrcem.“

Autoři si zvolí, do které kategorie se chtějí přihlásit. I debutující autor do 33 let může podle svého uvážení soutěžit v hlavní kategorii. S jedním dílem ovšem nelze soutěžit v obou kategoriích současně.

Díla hodnotí pětičlenný výbor nadace. V něm letos zasednou Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov a staronově také vynikající dramaturg Kristián Suda. Poprvé bude mít výbor členku, a to Petru Soukupovou. „Jsme rádi, že v osobě Petry Soukupové máme i v souvislosti s kategorií Hvězda zítřka ve výboru člověka s ženským pohledem na svět, mladého a fundovaného zároveň. Petřin scénář K moři nadace ocenila v roce 2007,“ sdělil Petr Tichý, člen správní rady nadace a generální ředitel Barrandov Studio.

Od roku 2006 obdrželi úspěšní scenáristé šeky v hodnotě 8,9 milionu korun. Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE budou vyhlášeny v době konání 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Za dvanáct let činnosti nadace získalo finanční podporu 87 projektů, deset filmů podle oceněných scénářů už mohli diváci zhlédnout.

Výběrové řízení FILMOVÉ NADACE se koná jednou ročně. Autoři mohou do soutěže přihlásit i scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Podmínkou ale je, že do data uzávěrky nesmí být zahájeno jakékoli natáčení.

Zažádat o poskytnutí nadačního příspěvku lze elektronicky na e-mail info@filmovanadace.cz. Scénáře vždy zcela anonymně hodnotí členové výboru nadace. Každý člen výboru čte všechny přihlášené scénáře obou soutěžních kategorií. Podrobná pravidla pro zasílání prací i bližší informace o podmínkách pro poskytování nadačních příspěvků jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.

 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Video a fotografie 
 z vyhlášení vítězů na tiskové konferenci 1.7.2019.....více
 
 Vítězové ročníku 2019 
 obdrželi celkem 660 tis. Kč.....více
 
 Il Boemo podrobně 
 v sekci Realizované projekty.....více
 
 Kryštof brzy dotočí 
 - o víkendu 1. a 2.6. náročné scény.....více