O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2009
 
méně

FILMOVÁ NADACE RWE & BARRANDOV STUDIO ROZDĚLILA NEJVÍCE PENĚZ VE SVÉ HISTORII

  • První z dříve oceněných děl se bude realizovat letos, druhé příští rok
  • Dva z letošních vítězů jsou profesionálové, dva se řadí k nováčkům
  • Nadějní autoři již získali téměř tři miliony korun

V Karlových Varech dne 6. července 2009 - Filmová nadace RWE & Barrandov Studio dnes rozdělila mezi autory nových scenáristických děl 560 000 Kč. Vítězi prvního kola výběrového řízení v roce 2009 se v kategorii filmový scénář stali Petr Václav, Iva Jestřábová a Evita Naušová. Výbor nadace ocenil jejich díla částkami 200 000 Kč, 160 000 Kč a 150 000 Kč. V kategorii filmová povídka získal Pavel Kačírek 50 000 Kč.

Výbor Filmové nadace RWE & Barrandov Studia složený z pěti odborníků vybíral z celkem 68 projektů − 28 filmových povídek a 40 scénářů. Mezi přihlášenými žadateli bylo 23 žen a 41 mužů, přičemž někteří předkládali i několik projektů. Nejstaršímu účastníkovi výběrového řízení bylo 82 let, nejmladšímu 22 let.

„Skladba autorů byla opět velmi pestrá. Více než tři čtvrtiny přihlášených projektů pocházely od lidí, kteří nemají s literární přípravou filmových děl žádné zkušenosti. A řadě z nich skutečně nelze upřít originální pohled a nesporný talent,“ řekl doc. Ivo Mathé, předseda výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studia, a dodal: „Při posuzování však musí výbor nadace hodnotit nejen samo téma a kvalitu díla, ale též možnost jeho realizace. A právě v tomto bodě převyšovaly vítězné projekty výrazně nad ostatními.“

Tři roky poté, kdy umělecký šéf, režisér a dramatik Divadla Komedie David Jařab převzal v Karlových Varech symbolický šek za scénář Hlava, ruce, srdce, je vše připravené k jeho zfilmování. Producent filmu CINEART TV Prague, s. r. o., plánuje natáčení ještě na letošní rok. Půjde o první dílo oceněné nadací, které uvidí diváci v kinech − a to již v roce 2010.

„Druhým uskutečněným projektem bude v produkci Evolution Films, s. r. o., K moři Petry Soukupové. Tehdejší studentka FAMU získala příspěvek nadace v prvním kole v roce 2007,“ uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studia, a doplnila: „Ve stadiu příprav k realizaci jsou ještě další tři projekty, a to projekt Ivana Vojnára Erika z Lásky (producent Ivan Vojnár Film, s. r. o.), Víta a Pavla Klusákových My tři bratři (Hypermarket Film, s. r. o.) a Zdeňka Jiráského Poupata (CINEART TV Prague, s. r. o.)\".

„Považuji za úspěch, že ze šesti výběrových řízení nadace vzešlo k dnešnímu dni pět projektů připravených producenty k realizaci. Uzavřené opce jsou velkým příslibem pro všechny filmové fanoušky a dalším potvrzením smyslu existence této instituce,“ zhodnotil Martin Chalupský, ředitel komunikace RWE Transgas.

Za dobu své existence od počátku roku 2006 nadace obdržela celkem 548 žádostí, z toho 255 v kategorii filmový scénář a 293 v kategorii filmová povídka. Celkem do dnešního dne rozdělila 2 885 000 Kč mezi 30 autorů.

Zároveň s předáním grantů vítězům prvního výběrového kola roku 2009 bylo dnes vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení v letošním roce. Termín uzávěrky přihlášek je 30. září 2009. Podrobné informace pro žadatele o granty jsou k dispozici na internetových stránkách nadace.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 KRYŠTOF 
 je šestnáctým realizovaným scénářem nadace.....více
 
 Soutěž pro rok 2022 
 je otevřena.....více
 
 Rozhovory s vítězi 
 letošního ročníku soutěže.....více
 
 Co o nás napsali 
 – výběr z článků, videí a rozhovorů.....více