O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2014
 
méně

Soutěž FILMOVÉ NADACE přilákala renomované autory

  • Mezi vítěze nadace rozdělila 800 tisíc Kč, od roku 2006 přes 6,5 milionu Kč.
  • Tři ze čtyř oceněných patří mezi zkušené autory.
  • Česká televize, RWE a Barrandov Studio budou jednat o zfilmování vítězných scénářů.

Karlovy Vary, 7. 7. 2014 – FILMOVÁ NADACE dnes vyhlásila výsledky scenáristické soutěže za rok 2014. Ze 132 přihlášených projektů ocenila čtyři, mezi které rozdělila 800 000 Kč. Celkovým vítězem oceněným částkou 300 000 Kč se stal scénář Petra Jarchovského s názvem Dezertér. Od svého vzniku v roce 2006 rozdala nadace autorům více než 6,5 milionu Kč.

Výsledky výběrového řízení FILMOVÉ NADACE v roce 2014

Kategorie „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář"

Dezertér (část filmové trilogie Zahradnictví) Petr Jarchovský: 300 000 Kč

Nechtěné prázdniny Petr Slavík: 250 000 Kč

Il Boemo Petr Václav: 150 000 Kč

Domácí péče Stanislav Horák: 100 000 Kč

„Změna pravidel a zejména zrušení dosud povinných opcí na autorská práva ve prospěch nadace přilákaly zkušenější tvůrce. Ze 127 žadatelů 75 napsalo, že se živí jako scenáristé, dramaturgové, režiséři nebo autoři. Kromě oceněných scénářů lze u řady dalších uvažovat o dramaturgických konzultacích, které by mohly vést k napsání velmi atraktivní předlohy," uvedl Martin Chalupský, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace RWE v ČR.

„To je velmi pozitivní zpráva pro celý český film, který trpí nedostatkem kvalitních látek. Společně s RWE a Barrandov Studiem budeme jednat s autory o zfilmování vítězných scénářů. Naším záměrem je propojit naše odborné, technické a finanční zázemí tak, aby vznikly hodnotné snímky, atraktivní pro diváky i pro odbornou veřejnost," vysvětlil Petr Dvořák, generální ředitel České televize.

„Jako partneři FILMOVÉ NADACE jsme za poslední dva roky spolupracovali na vzniku osmi filmů. Potkáváme se při podpoře několika festivalů a filmových škol a těší nás všechny úspěchy. Mezi ty bezpochyby patří, že jsme se jako koproducenti společně s Českou televizí a RWE podíleli na vzniku dramatu Andrey Sedláčkové Fair Play, které je tady v Karlových Varech v hlavní soutěži," řekl Petr Tichý, člen správní rady FILMOVÉ NADACE, místopředseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

Hodnocení výboru FILMOVÉ NADACE ve složení Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Jaroslav Sedláček bylo zcela anonymní. „Nevěděli jsme, kdo jsou autoři přihlášených scénářů. Pouze u oceněných látek nám byla jejich totožnost dodatečně odhalena," uvedl Ivo Mathé a dodal: „Při dobré realizaci mají všechny oceněné scénáře vysoký potenciál oslovit širší diváckou obec, dokonce i v zahraničí. Jako každoročně bylo žánrové spektrum obrovské, od klasické pohádky až po futuristickou sci-fi. Zajímavý byl počet příběhů inspirovaných životy šlechtických rodů."

Zároveň s předáním grantů vítězům výběrového řízení vyhlásila dnes FILMOVÁ NADACE soutěž pro rok 2015. Termín uzávěrky přihlášek je 28. února 2015. Více informací o pravidlech pro poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více
 
 Běžná selhání 
 beseda na KVIFF.....více