O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2015
 
méně

Ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE zabodovala dramata i křehká komedie ze života

  • FILMOVÁ NADACE letos slaví deset let svojí existence
  • Od roku 2006 rozdala FILMOVÁ NADACE na odměnách 7,4 mil. Kč

 

Karlovy Vary 6. července 2015 – FILMOVÁ NADACE rozdělila 800 000 Kč mezi čtyři vítězné projekty z celkem 93 přihlášených do letošní scenáristické soutěže. U tří příběhů jde o dramata (Domestik, Modelář, Šarlatán), jeden je pojatý v komediálním duchu (Instalatér z Tuchlovic). Slavnostní předání šeků z rukou zřizovatelů nadace z energetické skupiny RWE, České televize a Barrandov Studio se uskutečnilo na 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

„Letos oceněné projekty jsou nejen zajímavé, ale i realizovatelné. Podařilo se nám přilákat do nadace zkušenější tvůrce, což je dobrá zpráva pro filmové producenty. Z 89 žadatelů celkem 65 napsalo, že působí jako scenáristé, dramaturgové, režiséři a autoři. Dříve to nebývala ani polovina přihlášených,“ uvedl Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel společnosti Barrandov Studio.

FILMOVÁ NADACE letos vstoupila do své jubilejní desáté sezony. „Pozitivně hodnotím kvalitativní posun, ke kterému za tu dobu došlo. Odráží se i ve skutečnosti, že dva dříve oceněné scénáře letos zastupují českou kinematografii v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Potvrzuje se, že dohoda partnerů nadace o podpoře českého filmu a spolupráci při koprodukci vybraných filmů měla smysl,“ připomněl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace energetické skupiny RWE v ČR.

Film Kobry a užovky podle scénáře Jaroslava Žváčka a v režii Jana Prušinovského se v kinech objevil letos v únoru. Snímek Domácí péče jako scenáristický i režijní debut Slávka Horáka se premiérově představuje na letošním karlovarském festivalu. „Koprodukovaným filmům, které soupeří na karlovarském festivalu o Křišťálový globus, samozřejmě držíme palce. Děláme vše proto, aby původní česká filmová tvorba nabízela hodnotné a atraktivní snímky jak pro diváky, tak pro odbornou veřejnost,“ informoval Petr Dvořák, generální ředitel České televize.

Přihlášené scénáře bez jakékoli možnosti identifikace autorů čtyři měsíce četli členové výboru nadace Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov, Jaroslav Sedláček a Kristián Suda. „Nejvyššího hodnocení se dostalo málo známému, velmi mladému autorovi s malou režisérskou praxí. Tři ze čtyř zvolených textů jsou příběhy současnými, ačkoli všechny přinášejí nová témata. U vítěze to je sportovní prostředí, u dalších pak obyčejné člověčenství, drony nebo svět léčitelů,“ shrnul průběh výběru letošních vítězů Ivo Mathé, předseda výboru nadace.

Spolupráci při realizaci oceněných projektů nabízejí zástupci RWE, České televize a Barrandov Studio. Spolu s předáním grantů vítězům výběrového řízení vyhlásila FILMOVÁ NADACE soutěž pro rok 2016 opět v kategorii „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“. Aktualizovaná pravidla nově zpřesňují, která literární díla splňují charakteristiku „dosud nerealizovaný scénář“. Termín uzávěrky přihlášek je do 28. února 2016. Více informací o pravidlech pro poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více
 
 Běžná selhání 
 beseda na KVIFF.....více