O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2016
 
méně

FILMOVÁ NADACE: čas na odevzdání soutěžních scénářů se krátí

  • Celková finanční odměna pro autory úspěšných scénářů činí 800 tisíc korun
  • FILMOVÁ NADACE vstupuje do jedenácté sezony
  • V roce 2016 se v kinech představí další film podle scénáře oceněného nadací

Praha, 28. ledna 2016 – Už jen měsíc mají zájemci z řad renomovaných i začínajících autorů původních scénářů, aby přihlásili svá díla do soutěže FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář. Uzávěrka připadá na 28. února, přestože je přestupný rok a únor tak má o jeden den navíc. Nadace na grantech v letošní jedenácté sezoně rozdělí celkem 800 tisíc korun. Od roku 2006 obdrželi úspěšní scenáristé šeky již za 7,3 milionu korun. Při realizaci oceněných projektů nabízejí podporu zástupci Barrandov Studia, energetické skupiny RWE a České televize.

„Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE vyhlásíme jako již tradičně počátkem července v Karlových Varech v době konání 51. ročníku festivalu. S autory nejlepších scénářů následně uzavřeme smlouvu o poskytnutí nadačního příspěvku,“ sdělil Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel Barrandov Studia.

Ve finální fázi příprav je další film, natočený podle scénáře oceněného nadací. Na plátnech českých kin se letos v dubnu objeví snímek Nikdy nejsme sami v režii Petra Václava. „Film Nikdy nejsme sami se odehrává dnes, tedy v době, kterou považujeme za dobu zlomu. Naši hrdinové jsou děti této doby. Jsou zmítáni osobní nespokojeností a pocitem, že žijí v nepřátelském světě,“ nastínil režisér. Snímek s Lenkou Vlasákovou a Karlem Rodenem se ještě předtím představí mezinárodnímu publiku v progresivní sekci Fórum během únorového konání Mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

„FILMOVÁ NADACE podpořila můj scénář a pomohla mi tak zásadním způsobem na cestě k realizaci filmu. Samotnou nadaci považuji za velmi důležitou instituci, jelikož podporuje literární přípravu filmů. A na tu právě v Čechách nebývají prostředky, přestože všichni víme, že jedině z opravdu kvalitních scénářů může vzniknout silná kinematografie,“ dodal Petr Václav.

Na začátku letošního roku zaznamenaly další úspěchy filmy natočené podle scénářů oceněných nadací, jež se v kinech představily vloni. Jednu z hlavních cen Trilobit Beroun 2016 si odnesli bratři Kryštof a Matěj Hádkovi za herecké výkony v sociálním dramatu Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského. Snímek rovněž získal obě nestatutární ceny vyhlášené Českou filmovou a televizní akademií – cenu za nejlepší filmový plakát a cenu filmových fanoušků. Kobry a užovky i druhý z filmů, komediálně laděné drama Domácí péče v režii Slávka Horáka, bodovaly také na vyhlášení Cen české filmové kritiky za rok 2015. V hereckých kategoriích zvítězili Alena Mihulová (Domácí péče) a Kryštof Hádek (Kobry a užovky).

Výběrové řízení soutěže FILMOVÉ NADACE je vyhlašováno jednou ročně, díky tomu mohou vítězové získat vyšší finanční částku než dříve. Zrušeny byly také dosud povinné opce na autorská práva ve prospěch nadace, která nyní zůstávají oceněným scenáristům. Autoři tak mohou do soutěže přihlásit i scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Podmínkou ale je, že v době podání žádostí nesmí být zahájeno jakékoli natáčení.

Zažádat o poskytnutí nadačního příspěvku lze elektronicky na e-mail info@filmovanadace.cz. Scénáře budou hodnotit zcela anonymně členové výboru nadace. Podrobné podmínky pro zasílání prací i bližší informace o pravidlech pro poskytování nadačních příspěvků jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.

 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Posledních 10 dní 
 pro přihlášení scénářů do letošní uzávěrky.....více
 
 Petra Soukupová 
 novou členkou výboru nadace.....více
 
 Scenáristická soutěž - 
 pro rok 2018 vyhlášeny dvě kategorie.....více
 
 Domestik podrobně 
 na našem webu.....více