O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 

Ivo Mathé

producent, autor, mediální konzultant, pedagog

předseda výboru


Po dokončení studia na FAMU pracoval v letech 1976–1990 jako vedoucí produkce (vedoucí výrobního štábu) v Československé televizi. Podílel se na vzniku široké škály inscenací, seriálů, show, filmů a koprodukcí. Po revoluci v roce 1989 se aktivně zúčastnil restrukturalizace Československé televize a v roce 1990 byl jmenován šéfproducentem uměleckých pořadů. Od roku 1992 do jara 1998 byl prvním generálním ředitelem České televize, která nejprve vzkřísila českou kinematografii a pak se stala producentem či koproducentem stovek celovečerním filmů. Poté se stal vedoucím Kanceláře prezidenta republiky, kde působil až do roku 2003. V letech 1995 až 1998 byl zároveň viceprezident European Broadcasting Union se sídlem v Ženevě. Po dvě volební období od roku 2005 do počátku roku 2013 byl rektorem Akademie múzických umění v Praze. O jeho odborné erudici svědčí fakt, že během své profesní dráhy působil také jako člen Commission on Radio and Television Policy se sídlem Carter Center (Atlanta/Georgia, USA) či jako spolupředsedající hnutí Public Broadcasting International. Na FAMU učí od roku 1990, od roku 2004 je docentem tamtéž. Je prezidentem České filmové a televizní akademie, expertem Státního fondu kinematografie, členem Evropské filmové akademie a Vědecké rady VŠE v Praze.


 

Edgar Dutka

spisovatel, scénárista, režisér a dramaturg


Edgar Dutka (1941) absolvoval katedru scenáristiky a dramaturgie FAMU v roce 1971. Poté pracoval v letech 1972–1973 pro scenáristické oddělení FS Barrandov, dále v letech 1974–1991 ve Studiu Jiřího Trnky a studiu Bratři v triku. Je autorem nebo spoluautorem scénářů k více než čtyřiceti animovaným filmům. Realizované filmy podle jeho scénářů byly ověnčeny mnoha zahraničními cenami. Od roku 1990 vyučuje scenáristiku a dějiny animace na FAMU v Praze, pro AMU napsal Minimum z dějin světové animace a Animovaný film – Úvod do scenáristiky animovaného filmu. V roce 2004 byl jmenován profesorem AMU. V roce 2004 byla jeho kniha povídek U útulku 5 nominována na cenu Magnesia Litera a za svůj román Slečno, ras přichází obdržel Státní cenu za literaturu za rok 2005. Je scenáristou celovečerního hraného filmu Potkal jsem ho v ZOO, TV seriálu Medvědi nic nevědí a naposledy loutkového filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?


 

Ivo Trajkov 

režisér, dokumentarista, producent a dramaturg


Makedonský rodák Ivo Trajkov je absolventem pražské FAMU. Jeho rozmanitá filmografie čítá i sedm celovečerních snímků realizovaných v produkci, či koprodukci sedmi různých států. Lze mezi nimi nalézt řadu kritiky oceňovaných titulů, stejně jako rozporně přijímanou komedii Kanárská spojka. Psychologické drama Minulost, 1998, bylo např. oceněno na MFF Figuera da Foz v Portugalsku, MFF Tout Ecran v Ženevě či na festivalu Finále Plzeň. Příběh o dětské duši, fanatismu a totalitě Velká voda získal m.j. cenu za režii a ocenění nejlepší film na festivalu ve Valencii v roce 2005. Film The Movie je českým průkopníkem v žánru experimentální filmové autobiografie, německý snímek 90 minut Berlín projekt, ironizující žánr thrilleru, je zase snímkem v jednom jediném záběru. Z dokumentární tvorby zaujal jeho provokativní snímek z roku 1996 Takové normální manželství o partnerském vztahu dvou homosexuálů či publicistický film o únosu syna slovenského prezidenta Kováče Výpověď utajeného svědka. Jako producent a dramaturg se podílel na více než sto epizodách dokumentárních cyklů Nevyjasněná úmrtí a Předčasná úmrtí a na řadě dalších dokumentárních i hraných snímků. Od roku 2005 působí na FAMU jako vedoucí katedry střihové skladby. V roce 2008 mu byl udělen titul Honorárního Velvyslance kultury Republiky Makedonie v ČR.


 

Kristián Suda

dramaturg, scenárista


Vystudoval Filosofickou fakultu UK v Praze, zabývá se i literární historií. Pracoval jako dramaturg rozhlasových her Československého rozhlasu a redaktor nakladatelství Albatros. Poté byl v letech 1978–1990 dramaturgem Filmového studia Barrandov (hrané filmy pro děti a mládež – skupina Oty Hofmana; Studio ´89 Jiřího Menzela). Od roku 1991 zastával funkci šéfredaktora nakladatelství Prostor, vyučoval na katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU, byl členem Nadace Miloše Havla pro podporu scenáristické tvorby. V letech 1996–1997 obdržel Fulbright Research Award v USA a letech 1998–2000 grant Sorosovy nadace Research Support Scheme na studium a vydávání díla M. Součkové. V České televizi působí jako od roku 1997. Publikuje knižně, je členem českého Centra P.E.N. Během své profesní kariéry spolupracoval mimo jiné s režiséry O. Lipským, J. Polákem, V. Chytilovou, J. Jirešem, J. Menzelem, V. Polesným, B. Slámou, M. Jankem, M. Pavlátovou, J. Rudolfovou, K. Babinskou, M. Najbrtem, T. Mašínem, R. Sedláčkem a Z. Jiráským.


 

Petra Soukupová

spisovatelka, scenárista a dramaturg


Petra Soukupová patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám. Dosud vydala pět knih pro dospělé a dvě knihy pro děti; píše také povídky. Její poslední dvě knihy tvoří soubor, jde o knihu pro dospělé – Nejlepší pro všechny a knihu pro děti – Kdo zabil Snížka? a vyšly v roce 2017 krátce po sobě. Jako scenáristka se podílela na sitcomu Comeback (2008—2010) a seriálu Kosmo (2016). Je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko režiséra Jakuba Šmída, který bude mít premiéru na jaře 2018. Pracuje jako dramaturgyně seriálu Ulice a s režiérkou Jitkou Rudolfovou začíná připravovat scénář podle své knihy Pod sněhem. Za své knihy získala četná ocenění a nominace, celkem je v České republice prodáno zhruba 90 000 výtisků knih Petry Soukupové a její knihy vyšly v překladech v osmi zemích a do dalších jazyků se překládají. Petra Soukupová žije a pracuje v Praze.


 
 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Soutěž 2021 
 - uzávěrka 28. února.....více
 
 Úspěšný rok 2020 
 nové snímky.....více
 
 Tichý společník 
 od 1. října v kinech.....více
 
 ŠARLATÁN v distribuci 
 - fotografie ze slavnostní premiéry a recenze.....více