O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 

Ivo Mathé

producent, autor, mediální konzultant, pedagog

předseda výboru


Po dokončení studia na FAMU pracoval v letech 1976 – 1990 jako vedoucí produkce (vedoucí výrobního štábu) v Československé televizi. Podílel se na vzniku široké škály inscenací, seriálů, show, filmů a koprodukcí. Po revoluci v roce 1989 se aktivně zúčastnil restrukturalizace Československé televize a v roce 1990 byl jmenován šéfproducentem uměleckých pořadů. Od roku 1992 do jara 1998 byl prvním generálním ředitelem České televize, poté se stal vedoucím Kanceláře prezidenta republiky, kde působil až do roku 2003. V letech 1995 až 1998 byl zároveň viceprezident European Broadcasting Union se sídlem v Ženevě. Po dvě volební období od roku 2005 do počátku roku 2013 byl rektorem Akademie múzických umění v Praze. O jeho odborné erudici svědčí fakt, že během své profesní dráhy působil také jako člen Commission on Radio and Television Policy se sídlem Carter Center (Atlanta/Georgia, USA) či jako spolupředsedající hnutí Public Broadcasting International. Na FAMU učí od roku 1990, od roku 2004 je docentem tamtéž. Je členem prezidia České filmové a televizní akademie, expertem Státního fondu kinematografie, členem Stálé komise pro sdělovací prostředky Senátu Parlamentu České republiky, členem Evropské filmové akademie, členem Správní rady ČVUT a AVU, členem Vědecké rady VŠE v Praze a Technické univerzity Liberec.


 

Edgar Dutka

spisovatel, scénárista, režisér a dramaturg


Edgar Dutka (1941) absolvoval katedru scenáristiky a dramaturgie FAMU v roce 1971. Poté pracoval v letech 1972 - 1973 pro scenáristické oddělení FS Barrandov, dále v letech 1974 - 1991 ve Studiu Jiřího Trnky a studiu Bratři v triku. Je autorem nebo spoluautorem scénářů k více než čtyřiceti animovaným filmům. Realizované filmy podle jeho scénářů byly ověnčeny mnoha zahraničními cenami. Od roku 1990 vyučuje scenáristiku a dějiny animace na FAMU v Praze, pro AMU napsal Minimum z dějin světové animace a Animovaný film – Úvod do scenáristiky animovaného filmu. V roce 2004 byl jmenován profesorem AMU. V roce 2004 byla jeho kniha povídek U útulku 5 nominována na cenu Magnesia Litera a za svůj román Slečno, ras přichází obdržel Státní cenu za literaturu za rok 2005. Je scenáristou celovečerního hraného filmu Potkal jsem ho v ZOO, TV seriálu Medvědi nic nevědí a naposledy loutkového filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?


 

Ivo Trajkov 

režisér, dokumentarista, producent a dramaturg


Makedonský rodák Ivo Trajkov je absolventem pražské FAMU. Jeho rozmanitá filmografie čítá i sedm celovečerních snímků realizovaných v produkci, či koprodukci sedmi různých států. Lze mezi nimi nalézt řadu kritiky oceňovaných titulů, stejně jako rozporně přijímanou komedii Kanárská spojka. Psychologické drama Minulost, 1998, bylo např. oceněno na MFF Figuera da Foz v Portugalsku, MFF Tout Ecran v Ženevě či na festivalu Finále Plzeň. Příběh o dětské duši, fanatismu a totalitě Velká voda získal m.j. cenu za režii a ocenění nejlepší film na festivalu ve Valencii v roce 2005. Film The Movie je českým průkopníkem v žánru experimentální filmové autobiografie, německý snímek 90 minut Berlín projekt, ironizující žánr thrilleru, je zase snímkem v jednom jediném záběru. Z dokumentární tvorby zaujal jeho provokativní snímek z roku 1996 Takové normální manželství o partnerském vztahu dvou homosexuálů či publicistický film o únosu syna slovenského prezidenta Kováče Výpověď utajeného svědka. Jako producent a dramaturg se podílel na více než sto epizodách dokumentárních cyklů Nevyjasněná úmrtí a Předčasná úmrtí a na řadě dalších dokumentárních i hraných snímků. Od roku 2005 působí na FAMU jako vedoucí katedry střihové skladby. V roce 2008 mu byl udělen titul Honorárního Velvyslance kultury Republiky Makedonie v ČR.


 

Jaroslav Sedláček 

filmový dramaturg, historik a vysokoškolský pedagog


Absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (1996). V letech 1994-2008 pracoval jako zástupce šéfredaktorky časopisu Cinema, v letech 2009-2012 byl na volné noze. Od července 2012 je hlavním dramaturgem Filmového centra České televize.

Byl odborným redaktorem Lexikonu českého filmu a Kroniky filmu, napsal knihu Rozmarná léta českého filmu, v současnosti dokončuje její druhý díl. Po Karlu Čáslavském byl odborným poradcem zábavné televizní hry Nový Videostop a později jedním ze scenáristů Barrandovského Videostopu.

Dramaturgicky se podílel na čtyřech řadách  televizního seriálu Kriminálka Anděl, který byl v roce 2010 nominován na cenu Elsa v kategorii Nejlepší dramatický pořad roku. Spolu s Janem Stehlíkem a Petrem Vachlerem se autorsky podílel na dvacetidílném dokumentárním cyklu Rozmarná léta českého filmu o české kinematografii v letech 1989 až 2009. V současnosti s Janem Stehlíkem dokončuje obdobný dvanáctidílný cyklus nazvaný Těžká léta československého filmu, tentokrát věnovaný tuzemské kinematografii v letech 1969 až 1989. Jako dramaturg je podepsán pod filmem scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha Vrásky z lásky (2012).

Přednáší dějiny českého filmu na Filmové akademii Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku. Je vedoucím dramaturgem pro země Visegrádu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Byl v porotách Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, Finále Plzeň, Festivalu Oty Hofmana v Ostrově nad Ohří, Brněnské šestnáctky, Festivalu FAMU a řady dalších.


 

Tomáš Baldýnský

filmový kritik, publicista, scénárista, televizní producent


Už během studií na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (1990-1996) pravidelně publikoval filmové recenze v celostátních periodicích (Reflex, Lidové noviny) a později ve své novinářské kariéře pokračoval jako filmový redaktor týdeníku Reflex a později zakladatel a šéfredaktor odborného filmového magazínu Premiere. Velkou popularitu si získal také filmově publicistický pořad Odvážné palce pražského Rádia 1, který spolumoderoval spolu s Františkem Fukou. Je autorem tisíců recenzí a kritických článků, ale též série rozhovorů s nejvýznamnějšími osobnostmi české i světové filmové scény (od režisérů jako Miloš Forman po herce jako Michael Douglas).

V letech 2005-2007 byl členem Rady státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografii a v roce 2007 působil jako předseda Rady. 

Po vypršení mandátu se začal věnovat práci televizního scénáristy a producenta, byl tvůrcem a hlavním autorem úspěšného seriálu Comeback. Po skončení práce na seriálu se opět vrátil k filmové kritice, byl členem umělecké části pracovní skupiny připravující digitalizaci českých filmových děl, v roce 2011 spoluzaložil Ceny české filmové kritiky a stal se kreativním producentem prvního slavnostního ceremoniálu těchto cen, pravidelně publikuje týdenní Poslední slovo v Lidových novinách. V roce 2012 založil Filmové centrum České televize a stal se jeho kreativním producentem, v roce 2015 napsal a kreativně produkoval minisérii Kosmo pro Českou televizi.


 
 
 
Ceska televizePravoFebiofest
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Scenáristická soutěž - 
 pro rok 2018 vyhlášeny dvě kategorie.....více
 
 Domestik podrobně 
 na našem webu.....více
 
 Energie českého filmu 
 innogy v roce 2018.....více
 
 TV spot uzávěrka 2018 
 již ke zhlédnutí.....více