Karlovy Vary 4. července 2016 – Ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE letos zvítězil Marek Epstein, který slavil úspěch i v minulém ročníku. Mezi tři nejlepší projekty z celkem 109 přihlášených rozdělila letos nadace 750 000 Kč. Všechny oceněné scénáře tematicky čerpají z české historie a žánrově jde o dramata. Slavnostní předání šeků od partnerů nadace, kterými jsou Barrandov Studio, energetická skupina RWE a Česká televize, se uskutečnilo na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
„Vítězné scénáře potvrzují vysokou kvalitu nastavenou v předchozích ročnících. Tentokrát převážila účast zkušených profesionálů oproti začínajícím tvůrcům. Ze 120 žadatelů jich letos 78 uvedlo, že působí jako scenáristé, dramaturgové, režiséři a spisovatelé. Nadace rozdala úspěšným autorům na odměnách již přes osm milionů korun,“ sdělil Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel Barrandov Studio.
Nadace letos vstoupila do své jedenácté sezony. Za toto období došlo k filmové realizaci sedmi podpořených scénářů. Všechny snímky si získaly přízeň diváků a bodovaly na tuzemské i zahraniční scéně. „V loňském i letošním roce nám dělají mimořádnou radost filmy Domácí péče a Kobry a užovky. Ten první je více úspěšný na mnoha zahraničních festivalech, ten druhý je nejlepším tuzemským snímkem roku 2015,“ připomněl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace RWE v ČR, a zároveň ujistil: „Projekt energie českého filmu stejně jako podpora nadace budou pokračovat pod novou značkou innogy, kterou jsme představili právě symbolicky v Karlových Varech. Film k nám prostě patří a jeho podporu budeme nyní rozvíjet jako innogy.“
Letos v říjnu dorazí do kin další film natočený podle scénáře oceněného nadací. Bude to hořká komedie ze života s názvem Instalatér z Tuchlovic v režii Tomáše Vorla. „Příští rok se diváci mohou těšit na snímek Monstrum režiséra Viktora Polesného, který uvede Česká televize. Další filmy natáčené podle scénářů ohodnocených nadací se nacházejí v různých fázích vývoje. Jako koproducent stojíme také za chystaným snímkem Dezertér z trilogie Zahradnictví v režii Jana Hřebejka,“ informovala Helena Uldrichová, vedoucí Filmového centra České televize.
Přihlášené práce bez znalosti jmen autorů studoval čtyři měsíce výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov, Jaroslav Sedláček a Tomáš Baldýnský. „Tatar Marka Epsteina je psychologickým dramatem odehrávajícím se na pozadí velkých dějinných událostí srpna 1968. Propojuje nadčasové lidské příběhy s historickou realitou,“ uvedl k letošnímu vítěznému námětu Ivo Mathé, předseda výboru nadace, a přidal popis dalších oceněných scénářů: „Kristina Dufková v Dobré hodině rozvíjí jeden z vedlejších motivů románu Babička Boženy Němcové, zatímco Kryštof od Kristiána Sudy je střípkem ze smutné části naší poválečné historie, avšak pravdivým a ideologicky nezkresleným.“
O spolupráci při realizaci oceněných projektů jsou připraveni jednat zástupci RWE, České televize a Barrandov Studio. Při předávání grantů vítězům výběrového řízení vyhlásila FILMOVÁ NADACE soutěž pro rok 2017 opět v kategorii „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“. Termínem uzávěrky přihlášek je 28. únor 2017. Více informací o pravidlech pro poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné na internetových stránkách nadace.