V Praze dne 24. ledna 2012 – Filmová nadace dnes vyhlásila výsledky druhého kola ročníku 2011. Významně v něm uspěly scénáře a náměty nabízející reflexi současné české společnosti. V kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů získal nejvyšší částku 100 000 Kč Ivan Stehlík za filmovou povídku Scenárista. V kategorii literární příprava televizní dramatické tvorby byla nejvíce oceněna Kristina Dufková. Za scénář Sprateček obdržela šek na 70 000 Kč. Všem devíti oceněným autorům byla rozdělena částka 500 000 Kč. Jde o nejvyšší počet oceněných v historii nadace. Ta od svého vzniku v roce 2006 rozdala nadějným autorům více než pět milionů korun.
Výsledky výběrového řízení Filmové nadace RWE & Barrandov Studio 2. kolo 2011 6. ročník:
Kategorie „Literární příprava celovečerních hraných filmů“
Kategorie „Literární příprava televizní dramatické tvorby do stopáže max. 50 minut“
„Obdrželi jsme velké množství kvalitních textů od čerstvých absolventů či studentů filmových škol. Pět z nich dosahovalo velmi vysoké úrovně, proto jsme je ocenili," řekl Martin Chalupský, předseda správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studio a ředitel komunikace RWE Transgas. Dále dodal: „Doufám, že půjde o pozitivní impulz na startu kariéry těchto autorů. Podobně v minulosti získala finanční podporu nadace například dnes úspěšná spisovatelka Petra Soukupová nebo Irena Hejdová, novinářka a scenáristka filmu Děti noci."
Za šest let fungování filmové nadace lze zaznamenat výrazný posun, kterým prošli autoři při volbě témat pro svá díla. Od komedií a detektivek, které dominovaly v prvních letech, tvůrci postupně přecházeli k vážnějším, často historickým, látkám. V poslední uzávěrce dominují příběhy ze současnosti.
„V aktuálním kole jde vesměs o náměty současné nebo zasazené do naší nedávné minulosti. Je to pochopitelné s ohledem na skutečnost, jak malou uměleckou reflexí prošla dosud doba, v níž žijeme, a léta, která si většina populace dobře pamatuje," řekl Edgar Dutka, člen výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio, a dodal: „Těší mě, že stále více filmových tvůrců je takové reflexe schopno a častěji si volí za látku právě kritický pohled na současnou českou společnost."
Dokladem tohoto trendu může být i druhý scénář oceněný nadací, který byl uveden na filmové plátno. Po mysteriózním snímku HLAVA-RUCE-SRDCE Davida Jařaba měl loni v prosinci premiéru film Poupata scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského. Toto syrové sociální drama o úpadku jedné malé české rodiny získalo při udílení Cen české filmové kritiky 2011 cenu za nejlepší kameru pro Vladimíra Smutného a pro Vladimíra Javorského cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Na obrazovkách České televize se letos také objeví třetí podpořené dílo, televizní film Lehká jako dech v režii Víta Olmera podle scénáře Anny Mikulkové, jež sleduje příběh anorektické dospívající dívky bojující s touto psychickou poruchou.
„Úspěch Poupat i chystaná realizace dalšího díla nás velmi těší, nicméně neustáváme v oslovování možných producentů pro další oceněné texty. Aktuálně nadace disponuje 14 volnými scénáři od 13 autorů," uvedla Zuzana Horová, členka správní rady nadace a výkonná ředitelka Barrandov Productions. „V dalších měsících se nadace zaměří také na rozvoj svých aktivit v oblasti vzdělávání. Chceme navázat na seminář a přednášku pro začínající autory, které jsme podpořili v roce 2010. Právě to je jedna z cest, která by mohla pomoci vzniku nových kvalitních projektů," dodala Horová.
Dnes bylo také vyhlášeno první kolo výběrového řízení pro rok 2012. Termín uzávěrky přihlášek pro kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů je stanoven na 31. března 2012. Podrobné informace o činnosti Filmové nadace RWE & Barrandov Studio a vítězích předchozích kol výběrového řízení jsou k dispozici na internetových stránkách nadace.