Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.
„Těší nás, že snímky natočené podle scénářů oceněných nadací se dokážou prosadit v silné konkurenci ostatních filmů. To jednoznačně dokládá loňské drama Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského, které bodovalo na karlovarském filmovém festivalu, na Trilobitu Beroun nebo na Cenách české filmové kritiky,“ zdůraznil Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel Barrandov Studia, a dodal: „Je skvělou vizitkou, že při vyhlašování 23. výročních cen Český lev uspěly Kobry a užovky hned šestkrát a zvítězily i v kategorii nejlepší film.“
Přihlášené práce bude nyní čtyři měsíce anonymně studovat a hodnotit pětičlenný výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Tomáš Baldýnský, Edgar Dutka, Jaroslav Sedláček a Ivo Trajkov. Výsledky soutěže budou vyhlášeny počátkem července v době konání 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
„Nové podmínky soutěže, které platí od roku 2013, přilákaly stejně jako loni či předloni více zkušených autorů-profesionálů. Scenáristé, dramaturgové, režiséři či spisovatelé letos tvořili 64 procent z celkového počtu zúčastněných,“ uvedl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace RWE Česká republika.
Podle nadací oceněných scénářů bylo dosud natočeno sedm celovečerních filmů, které uspěly na české i mezinárodní scéně. Nejnovější z nich – Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava – se již představil na letošním filmovém festivalu Berlinale, kde obdržel diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel. Tuzemská premiéra se uskuteční 7. dubna.
V loňském roce měli diváci možnost zhlédnout v kinech dva snímky natočené podle scénářů ohodnocených nadací. Kromě filmu Kobry a užovky se představil ještě snímek Domácí péče v režii Slávka Horáka. „Film Kobry a užovky ovládl České lvy, snímek Domácí péče se představil na festivalech doslova po celém světě a jeho režisér Slávek Horák se dokonce dostal do prestižního výběru časopisu Variety ,10 Directors to Watch‘. I z tohoto hlediska bych řekl, že to byl zatím nejúspěšnější rok ve fungování nadace,“ připomněl Petr Dvořák, generální ředitel České televize.
FILMOVÁ NADACE věnovala od roku 2006 úspěšným autorům šeky za více než 7,3 milionu korun. Spolupráci při realizaci oceněných projektů nabídnou zástupci Barrandov Studia, energetické skupiny RWE a České televize.