O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Il Boemo    premiéra  20. 10. 2022
zpět
Profil filmu
0_DSC_3683.jpg190429_TK_Il_Boemo_02_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_06_(c)_PetraHajska.jpg
190429_TK_Il_Boemo_10_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_14_(c)_PetraHajska.jpg190429_TK_Il_Boemo_19_(c)_PetraHajska.jpg
Námět filmu autora Petra Václava byl podpořen FILMOVOU NADACÍ v roce 2011 a poté v roce 2014 celkově částkou 250 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Autor scénáře se stal i režisérem tohoto koprodukčního historického velkofilmu, producentem snímku je Jan Macola ze společnosti Mimesis Film, jehož s Petrem Václavem pojí spolupráce na filmech Zpověď zapomenutého, Cesta ven, Skokan a Nikdy nejsme sami. Koproducenty jsou Česká televize, slovenský Sentimentalfilm a za Itálii Dugong Films. Vývoj a výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie. Creative Europe - MEDIA Developement, L´Academie de France a Rome – Villa Medici a CNC (Centre national du cinema et de l´image animee).

více ...
 
Obsah filmu
Josef Mysliveček (1737–1781) se vzepřel vůli své rodiny. Odmítl se stát mlynářem, opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Po několika nuzných rocích života v republice na laguně dostává od života téměř vše, po čem snil: hvězdnou kariéru, peníze, úspěch. Je vzorem i pro mladého Mozarta, který také touží získat na Apeninském poloostrově operní zakázky a vést podobně svobodný život jako tento nezávislý předchůdce romantických umělců, který není připoután k žádnému dvoru, k žádnému pánovi, a jež pracuje s nejslavnějšími pěvkyněmi a pěvci své doby. Zakázka stíhá zakázku. Mysliveček žije coby vážený a nezávislý služebník v blízkosti šlechty, kde také potkává velkou a nešťastnou lásku. Na cestách po celé Itálii se pohybuje v hostincích a nebezpečných doupatech. Hráč a velký milovník žen je dostižen syfilidou. Snaží se ji marně utajit historkou o nehodě kočáru. Nemoc a morální soud společnosti jej postupně izolují od přátel a známých. Se svým neštěstím však svádí odvážný, trpělivý a pokorný boj. Zohavenou tvář nakonec skrývá pod maskou. Umírá v Římě, sám a zadlužený u banky pro chudé. Dříve než jej zničil strmý pád, vytvořil dílo, které k nám promlouvá s neobyčejnou silou ještě po 250 letech.

Petr Václav o filmu

Náš film vypráví o úspěchu Josefa Myslivečka, ukazuje talent, kterým disponoval, ale také úsilí, které věnoval až do posledního konce své hudbě. Ukazuje jeho schopnost zorientovat se ve společnosti, chápat její zákony, popisuje, nakolik samotné nadání a pracovitost nemohou uspět, pokud nejsou propojeny se schopností prorazit a také s notnou dávkou štěstí, kterou každý umělec potřebuje, má-li naplno rozvinout svůj talent. Náš film proto popisuje práci umělce neustále prolínající se s intimním životem, která je plna dobrodružství hrdinových vášni, jeho milostných pletek, vztahů k mocným rozhodujících o jeho uměleckém osudu. Scénář filmu se snaží být přesný tam, kde se dochovala svědectví o Myslivečkově životě, zbytek interpretuje s co největší citlivostí k duchu doby. Snaží se postihnout vztah k umění ale i k sociálním pořádkům. Příběh Josefa Myslivečka se stává do jisté míry – a jinak to ani není možné – fikcí. Naším záměrem je přispět ke znovuobjevení nespravedlivě zapomenutého skladatele a jeho výjimečné hudby skrze osud pražského rodáka, který zažil umělecký rozmach mezi Neapolí, severní Itálií ale i Mnichovem.

Vyprávíme příběh pomáhající nám pochopit kulturní provázanost evropského kontinentu, jeho pestrou jednotu, jeho společné kořeny i dědictví, z něhož můžeme čerpat inspiraci. V překotně se měnícím světě je nám tohoto příběhu třeba: navrací nás do osmnáctého století, aby nám pomohl pochopit, kdo jsme, jak zacházíme s naší minulosti a o jaké pocity a o jakou citlivost bychom měli pečovat v budoucnosti, která nás čeká.

více ...
 
Výběr z článků
21. 11. 2022
marianne.cz – „Jsem spokojený, místy i šťastný,“ říká v rozhovoru Vojtěch Dyk

14. 11. 2022
cesky.radio.cz– Snímek Il Boemo vyhrál na francouzském filmovém festivalu v Arrasu cenu kritiky

13. 11. 2022
ciff.org.eg – The Bohemian, festival Káhira

více ...
 
Související webové stránky
IL BOEMO – stránky filmu

ČSFD – Il Boemo


Pilot Film – distributor


Česká televize – pořad Il Boemo


FDB – Il Boemo


Facebook – Il Boemo


Facebook – Collegium 1704

 

PR Turner

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
plakát

youtube.com – Il Boemo (2022) oficiální HD trailer /nominace ČFTA na Oscara/

více ...
 
Foto - video
22. 11. 2022
youtube.com – Il Boemo - pohled do zákulisí | Petra Johana Poncarová o Myslivečkovi a české šlechtě

13. 10. 2022
youtube.com – Znovuzrození hudby. Rozhovor o českém velkofilmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem (podcast Kavky)

19. 9. 2022
FB San Sebastian Festival– záznam z tiskové konference 19. 9. 2022 na festivalu v San Sebastianu

více ...
 
 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva – 
 111 přihlášených scénářů do soutěže 2023.....více
 
 Příjem žádostí ukončen 
 Děkujeme za zaslaná díla.....více
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více