O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
 
 
Kobry a Užovky    premiéra  19. 2. 2015
zpět
Profil filmu
Kobryauzovky1w.jpgKobryauzovky2w.jpgKobryauzovky3w.jpg
Scénář filmu autora Jaroslava Žváčka (1989) byl podpořen filmovou nadací v roce 2011 částkou 90 000 Kč. Tisková zpráva o vyhlášení výsledků a informace o autorech a podpořených dílech je k dispozici na stránkách nadace v sekci Tiskové centrum.

Autor pochází ze Šumperka, kromě studia scenáristiky a dramaturgie na FAMU se účastnil studijní stáže na Northern Film School at Leeds Metropolitan University v oboru filmový střih, kamera a zvukový design. Svůj debutový scénář Kobry a Užovky vytvořil během studia FAMU pod vedením Mgr. Petra Jarchovského a účastnil se s ním několika soutěží. Jaroslav Žváček je držitelem literární ceny Filipa Venclíka, ceny DILIA pro objev roku v soutěži Magnesia Litera 2013 za knihu Lístek na cestu z pekla (Paseka, 2012).

Producentem filmu je společnost OFFSIDE MEN v čele s režisérem filmu Janem Prušinovským a Ondřejem Zimou, koproducenty jsou Česká televize a RWE. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie.

více ...
 
Obsah filmu
Příběh dvou charakterově i hodnotově odlišných bratrů, jimž se přezdívá Užovka a Kobra, se odehrává na české podhorské vesnici. Chudý, ale slušný Užovka se snaží odrazit se ode dna k lepšímu životu. V cestě mu však začne stát jeho bratr, příležitostný zloděj a narkoman. Děj je dynamický, poutavý a díky rázným a vtipným dialogům i zábavný. Drama rozehrané na malém prostoru a s prototypem „malých českých antihrdinů" obsahuje lásku, zradu, násilí i smrt.

"Je to silný příběh dvou bratrů. Ti jsou si blízcí a zároveň vzdálení," prozradil (režisér Prušinovský). Užovka (Matěj Hádek) je ztracený ve svém vlastním životě. Přestože je mu už skoro čtyřicet, nemá holku ani práci, přičemž cítí, že má poslední naději sám se sebou něco udělat. Naskytne se mu šance, kterou nehodlá promarnit. Jeho bratr Kobra (Kryštof Hádek) je magor, nezodpovědné dítě a feťák, bydlící s věčně opilou matkou (Jana Šulcová). Staví vzdušné zámky a vykrádá chatky. V bratrově životě se objeví v nejméně vhodnou chvíli, Užovka si ale nechce nechat blížící se štěstí pokazit a rozhodne se udělit Kobrovi pořádnou lekci. Vše se bohužel vymkne kontrole.

více ...
 
Výběr z článků
25. 9. 2020
filmcenter.cz – Čeští tvůrci manévrují mezi plátnem a obrazovkami

15. 8. 2016
mzv.cz - Czech Film Week 2016

15. 8. 2016
tel-aviv.czechcenters.cz - Czech Film Week 2016

více ...
 
Související webové stránky
OFFSIDE MEN s.r.o.

Facebook OFFSIDE MEN

Falcon - Kobry a Užovky

Česká televize - Kobry a Užovky

více ...
 
Plakát, film o filmu, trailer
facebook Kobry a Užovky - trailer

plakát na stránkách distributora Falcon

více ...
 
Foto - video
26. 1. 2016
Film 2016 - díl z 24.1.2016 část Ceny české filmové kritiky, Tomáš Pilát

23. 1. 2016
ceskatelevize.cz - přímý přenos cen filmové kritiky 2015: Slavnostní vyhlášení šestého ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a jejich tvůrcům.

23. 1. 2016
filmovakritika.cz - fotogalerie z udílení Cen české filmové kritiky za rok 2015

více ...
 
 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více