O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2018
 
méně

Soutěž FILMOVÉ NADACE má letos pět vítězů

Svou 13. sezonu FILMOVÁ NADACE ozvláštnila vytvořením samostatné kategorie Hvězda zítřka pro tvůrce do 33 let věku, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Dobré nápady a zajímavé scenáristické počiny tak dostaly další prestižní prostor k uplatnění. Rozhodnutí, kam své dílo přihlásí, je přitom pouze na autorech. I debutující tvůrce mladší 33 let může soutěžit v hlavní kategorii, jedním scénářem ale nelze obeslat obě kategorie.

Přehled vítězných projektů za rok 2018:

Hlavní kategorie
„Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“

Název: Rok vdovy
Autor: Eugen Liška
Nadační příspěvek: 220 000 Kč
Na kafkovském pozadí byrokratických absurdit, které nastanou vždy, když jeden z partnerů zemře, sledujeme čtyři roční období ovdovělé ženy s nedospělou dcerou a tchyní. Hlavní hrdinka prochází vnitřní i vnější krizí a snaží se vrátit do normálního života, byť už nikdy nebude takový, jako býval. Důraz je kladen na psychologii ženy v mezní situaci.

O autorovi:
Povolání: scenárista a spisovatel
Absolvent komparatistiky na FF UK a scenáristiky a dramaturgie na FAMU je autorem scénářů k televizním filmům Daleko do Nashvillu, Herbert v ringu, Nevinné lži: Hra. V roce 2009 byl za režii znělky Festivalu otrlého diváka oceněn v Cannes (Young Director’s Award). Kromě první ceny ve scenáristické soutěži České televize První dobrá získal mj. ocenění FILMOVÉ NADACE za scénář Půlnoční míle. V roce 2017 vyšel v nakladatelství Host jeho prozaický debut, román Stvoření.

Název: Bílé velryby
Autorka: Kristina Májová
Nadační příspěvek: 180 000 Kč
Netradiční zápletka o odpoutávání se od rodiny nikoli v pubertě, ale ve středním věku. Vydařená studie pokřivených vztahů dávno dospělých dvojčat a jejich matky ve společné domácnosti. Matku je nutno umístit do pečovatelského domu a jeden z bratrů pocítí touhu se osamostatnit. To mu však druhý nechce dovolit, a aby ho udržel u sebe, je schopen udělat leccos. Scénář s přesnými dialogy i uvěřitelnými pointami zobrazuje paradoxy dlouhodobých soužití.

O autorce:
Povolání: scenáristka a dramaturgyně
Absolvovala produkci a následně katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. V roce 2011 a 2016 získala ocenění FILMOVÉ NADACE za scénáře Sprateček a Dobrá hodina. V letech 2012–2013 pracovala jako storyliner televizního seriálu Ulice. S Andreou Jarošovou spolupracovala na scénáři ke komedii Martin a Venuše a podílela se na rozhlasové hře Terapie tmou, za kterou v roce 2016 obdržely obě autorky první místo v soutěži Prix Bohemia Radio Autor pořádané Českým rozhlasem. Absolventský film Johany Švarcové Černý dort podle scénáře Kristiny Májové získal v roce 2016 hlavní cenu na FAMUFESTu. Od roku 2012 spolupracuje jako externí dramaturgyně s Filmovým centrem České televize.

Název: Anežka
Autorka: Tereza Brdečková
Nadační příspěvek: 130 000 Kč
Život Anežky Přemyslovny, mimořádné osobnosti českých dějin 13. století, podaný jako rozpor mezi svobodou ducha a církevní i světskou mocí. Příběh interpretuje Anežčinu osobnost, její konflikty a představy ve světle současnosti. Vztah duchovního světa a politické moci, odstředivé směřování k odlišným kulturním okruhům i pochopení a pomoc bezbranným a ztraceným jsou témata, která zůstala aktuální dodnes. Projekt byl podpořen rovněž Státním fondem kinematografie.

O autorce:
Povolání: spisovatelka, tlumočnice, filmová kritička, dramaturgyně, scenáristka, nakladatelka
Vystudovala filmový střih na FAMU, do roku 1989 se věnovala tlumočení a filmové kritice. V roce 1992 byla programovou ředitelkou MFF Karlovy Vary. Pak působila jako dramaturgyně v tvůrčí skupině Antonína Máši ve Filmovém studiu Barrandov, později v Respektu, Lidových novinách, BBC Praha nebo v Radio Suisse Romande. V letech 1996–2012 se Zdeňkem Tycem vytvářela pro ČT pořad Ještě jsem tady a jako scenáristka a moderátorka se podílela na řadě dalších. Scenáristicky spolupracovala s Janem Němcem (Toyen), Jiřím Menzelem (Donšajni) a jinými. V roce 2017 uvedla ČT její seriál Bohéma, od roku 2013 řídí s manželem Jiřím Dědečkem nakladatelství Limonádový Joe. Je autorkou románů Listy Markétě, Šahrazád a král, Učitel dějepisu, Slepé mapy, Alhambra a Zrcadlo Serafina. 

Kategorie Hvězda zítřka
„Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“
pro autory, kteří do data uzávěrky nepřesáhli věk 33 let a zároveň neměli realizovaný žádný scénář celovečerního hraného filmu.

Název: Běžná selhání
Autorka: Klára Vlasáková
Nadační příspěvek: 100 000 Kč
Scénář zobrazuje krátký úsek ze života tří ženských postav, třináctileté Terezy, třiatřicetileté Silvy a třiapadesátileté Hany. Navzájem se neznají, ale propojuje je identický apokalyptický sen, který se jim zdá a banální zápletky přetváří do vyhrocených dramatických situací. Umně propletené dějové linky pod povrchem běžné každodennosti odvíjejí existenciální boj postav determinovaný blížící se apokalypsou. Sugestivně vyprávěný příběh úspěšně interpretuje citové rozpoložení a myšlenkové pochody jednotlivých hrdinek.

O autorce:
Povolání: dramaturgyně, publicistka
Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Autorsky spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Její hra Valentýnův první den na Zemi získala dvě rozhlasové ceny. Krátký studentský film Tenkrát poprvé, na jehož scénáři se podílela, získal nominaci v rámci Českého lva na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. S ilustrátorkou Juliánou Chomovou vytvořily komiks Magnus, Year X91 a trilogii pracovních sešitů pro děti Hafanova dobrodružství, která získala ocenění Nejkrásnější kniha 2016 v kategorii literatura pro děti a mládež a zároveň byla nominována na Zlatou stuhu.

Název: Věčný klid
Autor: Vojtěch Strakatý
Nadační příspěvek: 100 000 Kč
Velká rodinná sága zhuštěná do pouhých 24 hodin vyprávěná v různých stylových polohách. Hlavní hrdinka po otcově útěku musí urychleně a nevýhodně rozprodat přebytečný rodinný nábytek, se ztrátou se zbavit mnoha propriet, předat byt, a přitom utíkat před vymahači dluhů, které otec zanechal. V krátkém časovém intervalu je konfrontovaná mnoha událostmi, konflikty, stresy a činy s kořeny v minulosti.

O autorovi:
Povolání: scenárista, režisér
Absolvoval režii, scenáristiku a dramaturgii na Filmové Akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jako scenárista či asistent režie spolupracoval na řadě krátkometrážních i celovečerních filmů, například L.H. v režii Adama Sedláka nebo A Certain Kind of Silence v režii Michala Hogenauera. V roce 2016 v nezávislé produkci Frame Films natočil svůj krátký film Zabouchnutá. Pracoval v produkcích festivalů Jeden Svět a Fresh Film Fest. V současné době působí v Industry oddělení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v edukační platformě Cinergy Prague a zároveň pracuje na svém celovečerním filmovém debutu.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více