O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2008
 
méně

Filmová nadace ocenila další talenty

  • Granty druhého kola 2007 získaly projekty A. Mikulkové, K. Vašků, A. Vovsové a C. Rybára
  • Vítězní autoři získali ve výběrovém řízení celkem 330 000 Kč
  • Barrandov Studio a RWE plánují realizaci vítězných scénářů

 

V Praze dne 23.ledna 2008 – Vítězkami druhého kola výběrového řízení Filmové nadace RWE & Barrandov Studio v roce 2007 se v kategorii filmový scénář staly Anna Mikulková a Kateřina Vašků. Výbor nadace mezi ně rozdělil granty ve výši 100 tis. a 50 tis. Kč. V kategorii filmová povídka byly částkou 90 tis. Kč oceněny práce Anny Vovsové a Ctibora Rybára. Celkem nadace rozdělila mezi autory nových scenáristických projektů 330 tis. Kč. Za dobu své existence od roku 2006 poskytla autorům nadějných projektů finanční pomoc v celkové výši 1 480 000 Kč.

Výbor Filmové nadace RWE & Barrandov Studio složený z pěti odborníků (CV v příloze) vybíral z 26 literárních scénářů a 42 námětů, synopsí a filmových povídek. Mezi přihlášenými žadateli o grant bylo 21 žen a 39 mužů, přičemž někteří předkládali i několik projektů. Nejstaršímu účastníkovi výběrového řízení bylo 87 let, nejmladšímu 16 let.

„Mezi nejlepšími díly hodnoceného kola převládaly práce mladých, teprve začínajících, autorů. Jejich projekty jsou velmi autentické a odpovídají hlavnímu cíli nadace – nabízejí silné původní příběhy s originální tématikou zaměřenou na současnost,“ konstatoval doc. Ivo Mathé, předseda výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. „Grant filmové nadace je pro ně, ale i pro mnoho starších autorů, šancí jak získat finanční prostředky k tomu, aby se mohli na svou látku soustředit, rozvíjet ji a připravit k realizaci“, dodal I. Mathé.

Díla studentů filmových škol se mezi projekty přihlášenými do výběrových řízení filmové nadace objevují stále častěji. „Posouzení filmových povídek či scénářů výborem nadace může být významným bodem na jejich profesionální dráze. Přináší i reálnou naději, že projekt uvidí diváci na plátnech českých kin. Příkladem mohou být vítězné projekty Ireny Hejdové NOHAMA NAHORU aneb Dopřejte si taky něco SUPER! a Sabiny Bočanové OJ VEJ ZMIR. V současnosti intenzivně plánujeme realizaci těchto námětů. Minimálně jeden z projektů uvedeme do kin již v roce 2009,“ konstatoval Vladimír Kuba, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studia a.s. a předseda správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studia.

„Slíbili jsme, že podpoříme realizaci nejzajímavějších projektů a své slovo dodržíme. Ke zfilmování mají nyní blízko hned dvě díla mladých autorek – studentky a absolventky FAMU. Věříme, že i s naším přispěním bude mít jeden ze snímků premiéru v příštím roce. V našich koproducentských plánech s tím už počítáme. Podpora filmové nadace se tak propojí s ostatními aktivitami v rámci projektu RWE – energie českého filmu,“ uvedl Martin Chalupský, ředitel komunikace RWE Transgas, a.s., vedoucí skupiny RWE v ČR.
RWE je každoročně koproducentem až čtyř celovečerních českých snímků. V letošním roce jde o pohádku Nejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky, komedie O rodičích a dětech Vladimíra Michálka a Nestyda Jana Hřebejka či o historický film Tobruk Václava Marhoula.

Zároveň s předáním grantů vítězům druhého výběrového kola roku 2007 bylo dnes vyhlášeno první kolo výběrového řízení v letošním roce. Termín uzávěrky přihlášek je 31. března 2008.

Podrobné informace pro žadatele o granty jsou k dispozici na internetových stránkách www.barrandov.cz/nadace.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více
 
 Běžná selhání 
 beseda na KVIFF.....více