O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2007
 
méně

Filmovou nadaci překvapila kvalita scénářů

Prvními oceněnými v roce 2007 jsou projekty I. Vojnára, V. a P. Klusákových, S. Bočanové a P. Soukupové. Výherci získali ve výběrovém řízení celkem 390 000 Kč.

V Praze dne 2. července 2007 - Filmová nadace RWE & Barrandov Studio dnes rozdělila mezi autory nových scenáristických děl celkem 390 000 Kč. Vítězkami prvního kola výběrového řízení nadace v roce 2007 se v kategorii filmový scénář staly Petra Soukupová a Sabina Bočanová, které získaly granty ve výši 160 000 Kč a 100 000 Kč. V kategorii filmová povídka byly oceněny projekty autorské dvojice bratří Víta a Pavla Klusákových a režiséra a kameramana Ivana Vojnára. Výbor nadace mezi ně rozdělil granty ve výši 80 000 a 50 000 Kč. Symbolické šeky dnes výhercům předali Vladimír Kuba, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studia, a.s. a Martin Chalupský, ředitel komunikace RWE Transgas, a.s. Za necelých osmnáct měsíců své existence tak Filmová nadace RWE & Barrandov Studia poskytla autorům nadějných projektů granty ve výši 1 150 000 Kč.

Výbor Filmové nadace RWE & Barrandov Studio složený z pěti odborníků vybíral z 39 literárních scénářů a 43 námětů, synopsí a filmových povídek. Mezi přihlášenými žadateli o grant bylo 25 žen a 51 mužů, přičemž někteří předkládali i několik projektů. Nejstaršímu účastníkovi výběrového řízení bylo 88 let, nejmladšímu 18 let.

"Přestože nadace může ročně ocenit jen několik námětů a scénářů, vybudovala si již dobré renomé. Stala se jakýmsi opěrným bodem pro začínající autory, kteří se domnívají, že našli zajímavou látku pro filmové zpracování. Je pro ně šancí, jak dostat své dílo na plátna kin a vstoupit do světa filmového byznysu," uvedl Vladimír Kuba. "Nadace se však dobře etablovala i v profesionálních kruzích. Svědčí o tom stále větší počet přihlášek zkušených autorů. Již nyní je z výsledků loňských dvou výběrových řízení patrné, že své poslání, tj. hledat původní a originální česká témata a talentované autory, velmi dobře plní."

V souvislosti s podporou činnosti Filmové nadace RWE & Barrandov Studio převzal na letošním slavnostním zahájení Febiofestu zástupce RWE Transgas Cenu Jaromila Jireše. Uděluje ji Asociace režisérů a scenáristů (ARAS) za významnou podporu vzniku nebo šíření nekomerčních filmových počinů.

"Toto ocenění nás všechny velmi potěšilo. Je další motivací k systematické podpoře českého filmu v rámci projektu RWE - energie českého filmu," konstatoval Martin Chalupský. "O tom, že české filmy jsou divácky úspěšné, není pochyb. Na druhé straně se však ví, že česká kinematografie trpí nedostatkem nových autorů, kteří by nabídli originální témata s novým pohledem na život. Ukazuje se, že právě filmová nadace může být částečným řešením této situace." Kromě Bestiáře Ireny Pavláskové je RWE v roce 2007 koproducentem dalších čtyř celovečerních snímků - Medvídka režiséra Jana Hřebejka, Gymplu Tomáše Vorla, Tobruku Václava Marhoula a Anglické rapsodie Matěje Mináče.

"Přestože historie nadace nesahá daleko, má za sebou již první konkrétní výsledky. O scénář Daniely Fischerové Spolu, který získal grant v prvním kole roku 2006, projevilo producentský zájem Barrandov Studio. Jde o skutečně náročný projekt, oslovuje proto nyní silné zahraniční partnery," uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studia a producentka Barrandov Studia. "Ze dvou prvních vítězných povídek již vznikly literární scénáře a společně s autory hledáme možnosti realizace. Vítězné projekty z druhého kola 2006 by měly být dokončeny během tohoto a začátkem příštího roku," dodala.

Začátek prvního kola výběrového řízení pro rok 2007 vyhlásila Filmová nadace RWE & Barrandov Studia 30. ledna v Praze. "S každým kolem se dostává na stůl výboru více kvalitních projektů. Řada z letošních scénářů by po dobré dramturgické práci mohla aspirovat na realizaci, byť třeba v kratší, ,televizní' stopáži," řekl doc. Ivo Mathé, předseda výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. "Díla, která jsme nakonec ocenili, nás zaujala netradičním přístupem, originalitou pohledů a tvůrčí schopností autorů," vysvětlil.

Mezi projekty převládala témata vycházející ze současnosti. "Autoři inklinovali ke kriminální zápletce či alespoň kontaktu s podsvětím. Bohužel žádné z těchto děl nepatří k oceněným," konstatoval Štefan Uhrík, člen výboru nadace.

Zároveň s předáním grantů vítězům prvního výběrového kola letošního roku bylo dnes vyhlášeno druhé kolo roku 2007. Termín uzávěrky přihlášek je 30. září 2007.

Podrobné informace pro žadatele o granty jsou k dispozici na internetových stránkách www.barrandov.cz/nadace.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více
 
 Běžná selhání 
 beseda na KVIFF.....více