O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2013
 
méně

Filmová nadace se zaměří na kvalitnější díla s vyšším potenciálem realizace

  • Od zahájení své činnosti v roce 2006 podpořila nadace 72 děl od 74 autorů, kterým rozdala granty v celkové hodnotě 5 754 000 Kč.

V Praze dne 7. února 2013 – Filmová nadace dnes rozdělila 220 tisíc korun mezi čtyři nejlepší autory filmových a televizních scénářů a povídek přihlášených do druhého kola výběrového řízení roku 2012. Nejvyšší částku (90 tisíc Kč) získal Tomáš Koňařík za filmový scénář k celovečernímu vztahovému dramatu Břeclove. Oceněn byl rovněž scénář Petry Matuškové nazvaný Simple Man (70 tisíc Kč). V kategorii literární příprava televizní dramatické tvorby uspěli Jan Jurek se scénářem k sociálnímu dramatu Dvojčata (30 tisíc Kč) a Josef Tuka s historickým námětem Šampaňské s modrou stuhou (30 tisíc Kč). V roce 2012 poskytla Filmová nadace autorům nadějných projektů granty v celkové výši 620 tisíc korun.

„Výbor nadace vybíral z 24 filmových scénářů, 24 povídek a námětů a 34 projektů pro televizi. Doporučil nám ale ocenit pouze čtyři díla s potenciálem k realizaci. Je to pro nás výrazný signál, abychom zahájili práci na definování nových pravidel. Představíme je v době konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary," řekl Martin Chalupský, předseda správní rady Filmové nadace RWE & Barrandov Studio a ředitel komunikace energetické skupiny RWE a dodal: „Chceme přilákat skutečně nejlepší scénáře, které v daném roce vzniknou."

Mezi přihlášenými žadateli o grant v druhém kole roku 2012 bylo 24 žen a 49 mužů, přičemž někteří předkládali více projektů. Nejstaršímu účastníkovi výběrového řízení bylo 76 let, nejmladšímu 18 let. „Obdrželi jsme mimořádný scénář Proměna Jana Němce inspirovaný slavnou stejnojmennou povídkou Franze Kafky. Ale přes velikou interní diskusi ve výboru se nedostal mezi odměněné, neboť jde o remake Němcova německého filmu z roku 1975," vysvětlil Ivo Mathé, předseda výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio.

Jedním z cílů nadace je napomáhat oceněným scénářům ke zfilmování. Opční smlouvy s producenty se podařilo uzavřít na pět z 16 projektů podpořených v roce 2011. V pořadí celkem třetí úspěšnou realizací se stalo komorní drama Lehká jako dech Anny Mikulkové. Televizní film v režii Víta Olmera měl premiéru na 44. dětském filmovém a televizním festivalu v Ostrově nad Ohří loni v říjnu, kde získal hlavní cenu Křišťálový šaton v kategorii filmů pro publikum od 13 do 18 roků a Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon Marie-Luisy Purkrábkové v roli Simony.

„Velkou radost máme i ze dvou loňských úspěchů dramatu Poupata. Ocenění získalo na mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Pusanu a cenu Stříbrný Hugo si odvezlo z festivalu New York Director Competition v Chicagu," prozradil I. Mathé.

Těsně před dokončením je snímek režiséra Ivana Vojnára Nepravděpodobná romance. Film se nachází ve fázi postprodukce. Příběh psychicky labilní herečky by měl mít premiéru během letošního roku.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více
 
 Běžná selhání 
 beseda na KVIFF.....více