O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2013
 
méně

Vítězové druhého kola výběrového řízení roku 2012
Filmové nadace RWE & Barrandov Studio

Výbor nadace vybral v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů dva vítězné projekty a dva projekty v kategorii literární příprava televizní dramatické tvorby do stopáže max. 50 minut. Mezi čtyři úspěšné autory byly v druhém kole rozděleny nadační příspěvky v celkové výši 220 000 Kč.

V kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů získal nadační příspěvek ve výši 90 000 Kč Tomáš Koňařík za filmový scénář k filmu BŘECLOVE

Břeclove je komorní vztahové drama odehrávající se na jihu Moravy. Místní rodák, v Praze etablovaný herec, staví na svém televizním úspěchu řadu milostných záletů ve svém rodném městě. Situace se změní, když se nešťastně zamiluje a rozhodne se radikálně změnit život svůj i ostatních.

Scénář přibližuje filmaři oblíbenou geografickou lokalitu v rámci dramatického žánru, značně vzdáleného od letních komedií, jež jsou se Slováckem často spojovány. Autor vychází ze své vlastní zkušenosti, se svou hlubokou znalostí místa i lidí, a proto si jeho text zaslouží pozornost.

O autorovi:

Tomáš Koňařík se narodil ve Vsetíně a v současnosti žije v Brně. V roce 2012 absolvoval obor Televizní a rozhlasová dramaturgie a scenáristika na brněnské JAMU. Živí se tvorbou AV reklamy a také jako režisér a scenárista na volné noze. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Je autorem čtyř krátkých filmů a několika rozhlasových dokumentů. Teoreticky se zabývá novými trendy současné seriálové tvorby amerických kabelových televizí. Od čtyř let tancuje ve valašském folklorním souboru Jasénka.

V kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů získala nadační příspěvek ve výši 70 000 Kč Petra Matušková za filmový scénář k filmu SIMPLE MAN

Simple Man představuje komedii ze současné Ostravy o mladém, obyčejném muži zaměstnaném ve videopůjčovně. Jeho život se změní, když se platonicky zamiluje do dívky, která mu připomíná jeho oblíbenou seriálovou postavu. Rozhodne se bojovat se svými obavami a začne na sobě pracovat, aby vysněné ženě imponoval. Jeho život se však zkomplikuje náhlou ztrátou zaměstnání i otcovou nemocí.

Scénář se nevyhýbá ani sociální realitě v regionu se všemi jejími úskalími. Jeho styl a téma osloví zejména mladší filmové příznivce.

O autorce:

Autorka vystudovala katedru scenáristiky a dramaturgie na bratislavské VŠMU (absolutorium v roce 2009). Spolupracovala na televizních pořadech Kto šetrí má za tri (STV) nebo Bez servítky (TV Markíza). V současnosti žije v Ostravě a je na volné noze. Autorka je nadací oceněna podruhé, poprvé to bylo za scénář Objektiv v roce 2011.

V kategorii Literární příprava televizní dramatické tvorby do stopáže max. 50 minut získal nadační příspěvek ve výši 30 000 Kč Jan Jurek za scénář k televiznímu filmu DVOJČATA

Dvojčata jsou komorním, dramatickým příběhem rodiny v mezní situaci. Matka samoživitelka vychovává své dva třináctileté syny – dvojčata. Jeden z nich je v důsledku komplikovaného porodu mentálně i tělesně postižený. Jeho dvojče si za něj bere zodpovědnost a stará se o něj, čímž se samo vymezuje vůči svému okolí. Situace se vyhrotí ve chvíli, kdy postižený bratr v následku silného epileptického záchvatu zemře.

Ačkoli téma příběhu může svádět k sentimentálním motivům, způsob narace a obecná poloha odvíjení spíše odráží skutečnost, že vůči postiženým dětem i lidem, kteří o ně pečují, je denní realita života mnohdy tvrdá a nemilosrdná.

O autorovi:

Jan Jurek pochází z Jičína. Po absolvování střední pedagogické školy byl přijat na Univerzitu Hradec Králové, kde vystudoval učitelství pro první stupeň ZŠ se speciální pedagogikou, a dále jazykovou a literární kulturu a mediální komunikaci. Po dokončení vysoké školy pracoval sedm let jako učitel na speciální ZŠ pro žáky s kombinovanými vadami. Při této profesi se věnoval příležitostnému publikování převážně recenzí současné světové prózy v literárních periodicích (Literární noviny, Tvar, Host, Ladění). Své autorské úsilí zaměřuje převážně na psaní povídek a filmových a televizních scénářů, z nichž jeden – Miky – byl již v roce 2008 oceněn v soutěži Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. V roce 2012 byl nadací oceněn autorův druhý scénář nazvaný Rozcestí.

V kategorii Literární příprava televizní dramatické tvorby do stopáže max. 50 minut získal nadační příspěvek ve výši 30 000 Kč Josef Tuka za scénář k televiznímu filmu ŠAMPAŇSKÉ S MODROU STUHOU

Šampaňské s modrou stuhou je televizní scénář ke komornímu příběhu, který vychází ze skutečné události. V dosud neznámé rovině zobrazuje dva velikány české literatury: Karla Čapka a Fráňu Šrámka.

Ve společnosti oblíbený a úspěšný Čapek usiluje o přátelství do sebe uzavřeného a zahořklého Šrámka. Text na pozadí obou legendárních osobností ilustruje složitosti mezilidských vztahů a skvěle vystihuje dobovou atmosférou. Dokazuje, že i komorním rozehráním každodenních malých lidských dramat lze docílit mnohoslibný efekt.

O autorovi:

Josef Tuka se narodil roku 1979 v Českých Budějovicích. Vystudoval rozhlasovou a televizní scenáristiku a dramaturgii na JAMU v Brně, posléze hranou režii u prof. Věry Chytilové na pražské FAMU. Už během studií se režijně podílel na projektech České televize, například Děti 50. let nebo Čapkovy kapsy. Jeho studentské snímky získaly celou řadu ocenění na mezinárodních festivalech a soutěžích. Nejvíce vzbudil pozornost bakalářský film Saharské písky nebo magisterský film Malý okruh pozornosti, který se stal finalistou Ceny Magnesia za nejlepší studentský film 2011. V současné době se intenzivně věnuje přípravě celovečerního debutu.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více