O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2014
 
méně

Vítězové scénáristické soutěže FILMOVÉ NADACE za rok 2014

Výbor nadace vybral v kategorii „literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář" čtyři vítězné projekty. Mezi úspěšné autory FILMOVÁ NADACE rozdělila finanční příspěvky ve výši 800 000 Kč.

Přehled oceněných projektů za rok 2014:

Název: Dezertér (část trilogie Zahradnictví)

Autor: Petr Jarchovský

Nadační příspěvek: 300 000 Kč

Scénář s názvem „Dezertér" je součástí zamýšlené filmové trilogie „Zahradnictví", kterou lze označit za rodinnou kroniku. Žánrově jde o kombinaci dramatu s prvky hořké komedie. „Dezertér" je příběhem epických rozměrů. Vypráví o osudech české rodiny, o nelehkém období, ve kterém se její členové musejí vyrovnávat s následky 2. světové války a zároveň musejí čelit dramatickým změnám ve společnosti v souvislosti s událostmi roku 1948.

Jednoznačně největší kvalitou díla „Dezertér" je autorova schopnost poutavě portrétovat zajímavé, nevšedně všední, a zároveň pravdivé charaktery svých postav, vtažených do víru významných dějinných událostí, které je donutí jednat.

O autorovi:

Povolání: Filmový a televizní scenárista, vysokoškolský pedagog

Po absolvování FAMU oboru scenáristika a dramaturgie je od roku 1992 jejím pedagogem. Je autorem scénářů k patnácti realizovaným celovečerním filmům.  Filmy podle jeho scénářů v režii Jana Hřebejka, Ondřeje Trojana a Viktora Tauše získaly mnohá domácí i zahraniční ocenění. Českého lva získal za scénáře k filmům Musíme si pomáhat a Horem pádem. Film Musíme si pomáhat režiséra Jana Hřebejka byl nominován na amerického Oscara, stejně tak jako jeho adaptace novely Květy Legátové  v režii Ondřeje Trojana Želary.  Film Musíme si pomáhat byl jako vůbec první český snímek uveden na významném festivalu Sundance. Čtyřem filmům z jeho dílny se podařilo získat distributora a byly uváděny v kinodistribuci v USA. Převážná většina filmů natočená podle jeho scénáře byla nominována či obdržela cenu na různých filmových festivalech.

Název: Nechtěné prázdniny

Autor: Petr Slavík

Nadační příspěvek: 250 000 Kč

Prázdninový příběh s dobrodružnými prvky. Hlavními hrdiny filmu jsou dva dvanáctiletí chlapci a jejich dědečci. Uwe, žijící v Mnichově, odcestuje na prázdniny s dědečkem. Jedou do Sudet, odkud musel jeho dědeček v roce 1945 s rodiči odejít, a od té doby tam nikdy nebyl. Zatímco dědeček se s nadšením vydává na místa svého dětství, chlapec prožívá vlastní dobrodružství. Idyla však netrvá příliš dlouho.

Scénář má všechny předpoklady stát se předlohou filmového díla, jež naváže v tom nejlepším na kdysi tak věhlasné české filmy pro děti a mládež. Jde o text natolik kompletní a uzavřený, že je možné ihned přikročit k realizaci.

O autorovi:

Povolání: Režisér

Absolvent FAMU. V letech 1976-1978 pracoval v Krátkém filmu Praha jako asistent produkce, v letech 1989-1996 pak jako režisér. Je autorem mnoha filmových i televizních hraných a dokumentárních titulů, reklam a hudebních klipů. Kromě režírování přednáší i na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku a věnuje se divadlu. Je držitelem několika filmových cen, např. v roce 2005 a 2009 získal ocenění ČFTA ELSA za nejlepší televizní pořad roku.

Název: Il Boemo

Autor: Petr Václav

Nadační příspěvek: 150 000 Kč

Autorský dlouhodobý projekt o osudu českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Opírá se o pečlivě shromážděný materiál, korespondenci i nedávné archivní nálezy a studie. V žádném případě však nejde o pouhý explicitní životopis dříve opomíjeného význačného umělce, Mozartova přítele a rádce.

K historickému materiálu a k památce skutečných osob přistupuje autor objektivně a s respektem. Snaží se být přesný tam, kde se dochovala svědectví o jeho životě, věrný duchu jeho doby, avšak jeho vyprávění je fikcí. Již v roce 2011 získal Petr Václav za námět s názvem Il Boemo od FILMOVÉ NADACE šek na 100 000 Kč.

O autorovi:

Povolání: Režisér

Absolvent FAMU. Už jako student získal hlavní cenu za absolventský dokumentární film Paní Le Murie na Mezinárodním festivalu filmových škol v Mnichově. Studoval na prestižní Francouzské akademii v Římě, Villa Medici. Jeho celovečerní debut Marian získal Stříbrného Leoparda na Mezinárodním festivalu v Locarnu. Jeho druhý film Paralelní světy byl oceněn jako nejlepší český film roku 2001 na plzeňském Finále. I jeho scénářům jsou často uděleny různé filmové ceny. Režisér právě dokončuje celovečerní dokumentární film o Josefu Myslivečkovi.

Název: Domácí péče

Autor: Stanislav Horák

Nadační příspěvek: 100 000 Kč

Domácí péče je příběhem hrdinky, která se vyrovnává s vlastní smrtelností. Film chce vtáhnout diváka do jejího světa a umožnit mu – skrze cestu této hrdinky – uvědomit si svoji vlastní smrtelnost. Vážné téma nabízí vybalancovanou směs tragiky a komiky, provokace a porozumění, naděje a neúprosné reality, dojemné citovosti a střízlivé pravdy. Přináší plastický, vrstevnatý příběh, vzdorující prázdnosti „lehké zábavy" a nudě „vážného filmu".

Vtipné situace, silné emoce, autentické prostředí, pevně sklenutý dramatický oblouk a k tomu navíc výjimečná herecká příležitost připravená pro představitelku hlavní role. To jsou hlavní přednosti scénáře „Domácí péče".

O autorovi:

Povolání: Režisér

Absolvent gymnázia a Filmové školy Zlín. Studoval na FAMU na katedře hrané režie, scenáristiky a dramaturgie. Z důvodu pracovního vytížení studium přerušil a plně se věnoval režírování úspěšných reklamních spotů. Podílel se např. na reklamní kampani České spořitelny s Petrem Čechem či na celosvětovém projektu pro značku Lexus. Pro mezinárodní projekt Straight8 natočil dva krátké filmy, které se zařadily mezi šest nejlepších prací z celého světa. Promítány byly na filmovém festivalu v Cannes. S Janem Svěrákem spolupracoval jako druhý asistent režie na filmu Kolja. Jeho debutem je film Domácí péče. Je často oceňován na českých i mezinárodních reklamních festivalech.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více