O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 
Tiskové zprávyAktuality
Tiskové zprávy   2015
 
méně

Vítězové scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE za rok 2015  

Vítězové scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE za rok 2015  

V letošním roce podalo 93 žádostí do scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE celkem 89 autorů, z toho 61 mužů a 28 žen. Nejstaršímu žadateli bylo 79 let, nejmladšímu 20 let. Průměrný věk činil 42 let. I letos byly do soutěže přihlášeny scénáře snad všech známých žánrů: od pohádek přes dětské muzikály, historické a válečné epopeje, detektivky, romantické příběhy až po sociální a vztahová dramata, vše odehrávající se v rozličných dobách včetně žhavé současnosti.

Celkem byly v roce 2015 rozděleny mezi čtyři úspěšné autory nadační příspěvky ve výši 800 000 Kč. Nejvyšší částku, 250 000 Kč, získal Adam Sedlák za dílo s názvem Domestik. „Málokdy se u nás urodí tak nekompromisní scénář. Úsporný ve stylu, dokonale seznámený s problémem, přesný v popisu i pozorování, razantní v názoru, zdrcující v pointě,“ zhodnotil Jaroslav Sedláček, člen výboru nadace.

Mimo čtyři oceněné scénáře konstatoval výbor u mnoha dalších velmi vysokou kvalitu, výrazné šance na úspěšné realizace celovečerních filmů a značnou pravděpodobnost profesionálního autorství. Potvrzuje se tak, že systematická podpora autorů se vyplácí.

 

Přehled oceněných projektů za rok 2015:

Název: Domestik

Autor: Adam Sedlák

Nadační příspěvek: 250 000 Kč

Drsný příběh morálního i fyzického rozpadu jednoho sportovce a jednoho vztahu svým přesahem krutě vypovídá o celé společnosti, která je natolik posedlá sama sebou, až přestala vnímat okolí a ztratila pojem o souvislostech. Hlavní hrdina, druhořadý člen profesionální cyklistické stáje, se snaží dosáhnout úspěchu a uznání za každou cenu. A to i za pomoci zakázaných podpůrných prostředků. Podobně také jeho žena neváhá sáhnout po nejrůznějších vylepšeních.

Na malém prostoru a v komorním obsazení je zachyceno soužití dvou lidí, kterým obsesivní rituály a pravidla znemožňují vnímat toho druhého, pochopit ho, rozumět mu a vidět ho. Vzdalují se od sebe a pomalu se přibližují k momentu, kdy vzájemný cit skomírá.

O autorovi:

Povolání: Režisér

Vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Natočil několik krátkometrážních filmů, absolventský snímek L. H. byl nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Domestik je jeho celovečerním hraným debutem.

 

Název: Instalatér z Tuchlovic

Autor: Tomáš Vorel

Nadační příspěvek: 220 000 Kč

Milý, dojemný příběh prostého muže s neobyčejným kouzlem. Citlivou a zábavnou formou je zachycen život na vesnici, ale i trpkost mezilidských vztahů. Všechno zde působí vlastně k smíchu, ale jde o smích křehký, lehce zlomitelný do pláče, melancholie a zoufalství. Příběh oslavuje obyčejnou fyzickou práci.

Hlavní postavou je poctivý, šikovný řemeslník, který si nedokáže říct ani o lásku, ani o peníze. Všem všechno opraví, ale svůj život spravovat nedokáže.

O autorovi:

Povolání: Režisér a scenárista

Absolvoval FAMU. Byl spoluzakladatelem a hercem satirického divadla Sklep a pantomimické skupiny Mimóza. Pracoval v Československé televizi a později ve Filmovém studiu Barrandov. Režíroval filmy jako Pražská pětka, Kouř, Gympl nebo Vejška. Kromě režie se scenáristicky podílel na snímcích Cesta z města, Skřítek či Ulovit miliardáře. Je autorem románu Kamenný most.

 

Název: Modelář

Autor: Petr Zelenka

Nadační příspěvek: 180 000 Kč

Příběh zachycuje návrat hlavního hrdiny do českých poměrů a do české krajiny. Zároveň představuje zprávu o poněkud opožděném zrání mladého muže, o utváření přátelských a milostných vazeb a o hledání místa ve světě. Pod vlivem vnějších okolností a z potřeby vlastní odpovědnosti nad stavem věcí se hrdina rozhodne k radikálnímu a politicky podmíněnému činu, který je motivovaný nejen hledáním spravedlnosti, ale i nepochopením mezilidských vztahů.

Hlavní postava v sobě soustřeďuje naši obecnou zkušenost, emoce i reflexi toho, v čem v současné době žijeme. V dialozích se mísí komediální banalita s pravdou a vážné téma vzpoury s absurdní hrou.

O autorovi:

Povolání: Dramatik, scenárista, režisér

Absolvoval FAMU. V letech 1990–1991 pracoval jako dramaturg Filmového studia Barrandov. Mezi roky 1990–1996 došlo k realizaci čtyř jeho scénářů v Československé (České) televizi. Je autorem několika divadelních her, za Příběhy obyčejného šílenství získal Cenu Alfreda Radoka za nejlepší původní hru roku. Filmy podle jeho scénářů a v jeho režii obdržely mnohá domácí i zahraniční ocenění. Snímek Knoflíkáři si kromě Českých lvů odnesl i cenu Tiger na MFF v Rotterdamu. Film Rok ďábla získal České lvy a k tomu hlavní cenu Křišťálový globus na MFF Karlovy Vary. Oceněný Českými lvy byl i film Karamazovi. Napsal scénář k seriálům Terapie a Terapie II, které i režíroval.

 

Název: Šarlatán

Autor: Marek Epstein

Nadační příspěvek: 150 000 Kč

Příběh připomíná osobnost lidového léčitele Jana Mikoláška, jenž pomohl milionům nemocných, přesto byl nakonec uštván a zničen komunistickou mocí. Jde nejen o vzpomínku na úděl lidových léčitelů v časech druhé světové války i komunismu, ale také o obraz vztahu politické síly vůči výjimečným jedincům, které často nejprve využije a posléze zničí.

O autorovi:

Povolání: Scenárista, dramaturg

Vystudoval FAMU. V roce 2003 a 2004 získal první místa ve scenáristické soutěži o Cenu Sazky, další ocenění obdržel za vítězství v národním kole Hartley-Merill Prize. Scénář k televiznímu filmu BrainStorm mu vynesl cenu Elsa. Snímek Václav, na kterém se scenáristicky podílel, bodoval na udílení Českých lvů a na MFF v Šanghaji dostal cenu za scénář. Jedenáct Českých lvů, mimo jiné i za scénář, získal film Ve stínu. Jako scenárista je podepsán pod filmy a seriály Chodec, Radhošť, Iguo-Igua, Redakce, Roming, Vrásky z lásky, Šťastný smolař, Pohádkář či Osmy.

 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více
 
 nová výzva 2023 
 vyhlášena.....více
 
 fotografie vítězů 2022 
 jsme zveřejnili v sekci Foto-video.....více