O nadacinadacePartneři a darynadaceTiskové centrumnadaceRealizované projektynadaceKontakty 

Ivo Mathé

producent, autor, mediální konzultant, pedagog

předseda výboru


Po dokončení studia na FAMU pracoval v letech 1976–1990 jako vedoucí produkce (vedoucí výrobního štábu) v Československé televizi. Podílel se na vzniku široké škály inscenací, seriálů, show, filmů a koprodukcí. Po revoluci v roce 1989 se aktivně zúčastnil restrukturalizace Československé televize a v roce 1990 byl jmenován šéfproducentem uměleckých pořadů. Od roku 1992 do jara 1998 byl prvním generálním ředitelem České televize, která nejprve vzkřísila českou kinematografii a pak se stala producentem či koproducentem stovek celovečerním filmů. Poté se stal vedoucím Kanceláře prezidenta republiky, kde působil až do roku 2003. V letech 1995 až 1998 byl zároveň viceprezident European Broadcasting Union se sídlem v Ženevě. Po dvě volební období od roku 2005 do počátku roku 2013 byl rektorem Akademie múzických umění v Praze. O jeho odborné erudici svědčí fakt, že během své profesní dráhy působil také jako člen Commission on Radio and Television Policy se sídlem Carter Center (Atlanta/Georgia, USA) či jako spolupředsedající hnutí Public Broadcasting International. Na FAMU učí od roku 1990, od roku 2004 je docentem tamtéž. Je prezidentem České filmové a televizní akademie, expertem Státního fondu kinematografie, členem Evropské filmové akademie a Vědecké rady VŠE v Praze.


 

Ivo Trajkov 

režisér, dokumentarista, producent a dramaturg


Makedonský rodák Ivo Trajkov je absolventem pražské FAMU. Jeho rozmanitá filmografie čítá i sedm celovečerních snímků realizovaných v produkci, či koprodukci sedmi různých států. Lze mezi nimi nalézt řadu kritiky oceňovaných titulů, stejně jako rozporně přijímanou komedii Kanárská spojka. Psychologické drama Minulost, 1998, bylo např. oceněno na MFF Figuera da Foz v Portugalsku, MFF Tout Ecran v Ženevě či na festivalu Finále Plzeň. Příběh o dětské duši, fanatismu a totalitě Velká voda získal m.j. cenu za režii a ocenění nejlepší film na festivalu ve Valencii v roce 2005. Film The Movie je českým průkopníkem v žánru experimentální filmové autobiografie, německý snímek 90 minut Berlín projekt, ironizující žánr thrilleru, je zase snímkem v jednom jediném záběru. Z dokumentární tvorby zaujal jeho provokativní snímek z roku 1996 Takové normální manželství o partnerském vztahu dvou homosexuálů či publicistický film o únosu syna slovenského prezidenta Kováče Výpověď utajeného svědka. Jako producent a dramaturg se podílel na více než sto epizodách dokumentárních cyklů Nevyjasněná úmrtí a Předčasná úmrtí a na řadě dalších dokumentárních i hraných snímků. Od roku 2005 působí na FAMU jako vedoucí katedry střihové skladby. V roce 2008 mu byl udělen titul Honorárního Velvyslance kultury Republiky Makedonie v ČR.


 

Kristián Suda

dramaturg, scenárista


Vystudoval Filosofickou fakultu UK v Praze, zabývá se i literární historií. Pracoval jako dramaturg rozhlasových her Československého rozhlasu a redaktor nakladatelství Albatros. Poté byl v letech 1978–1990 dramaturgem Filmového studia Barrandov (hrané filmy pro děti a mládež – skupina Oty Hofmana; Studio ´89 Jiřího Menzela). Od roku 1991 zastával funkci šéfredaktora nakladatelství Prostor, vyučoval na katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU, byl členem Nadace Miloše Havla pro podporu scenáristické tvorby. V letech 1996–1997 obdržel Fulbright Research Award v USA a letech 1998–2000 grant Sorosovy nadace Research Support Scheme na studium a vydávání díla M. Součkové. V České televizi působí jako od roku 1997. Publikuje knižně, je členem českého Centra P.E.N. Během své profesní kariéry spolupracoval mimo jiné s režiséry O. Lipským, J. Polákem, V. Chytilovou, J. Jirešem, J. Menzelem, V. Polesným, B. Slámou, M. Jankem, M. Pavlátovou, J. Rudolfovou, K. Babinskou, M. Najbrtem, T. Mašínem, R. Sedláčkem, M. Bambuškem a V. Morávkem.


 

Zuzana Kopečková

dramaturgyně, spisovatelka a scenáristka


Působí v různých oborech kinematografie. V České televizi pracuje jako dramaturg v akvizici, kde vybírá filmy a dramatickou TV tvorbu z Francie, Polska, Maďarska, Beneluxu, zemí bývalé Jugoslávie a dalších evropských států. Několik let byla zástupcem České republiky v mezinárodním fondu Eurimages, v minulých letech byla členkou Rady Státního fondu kinematografie. Zasedá v různých porotách i jako decision maker. V letech 2014 jí bylo uděleno francouzské státní vyznamenání Ordre des Arts et des Lettres.

V roce 2019 jí vyšla kniha Strážce mýtů. Její divadelní hra Tlustá, tenká byla nominovaná na cenu Alfréda Radoka. Jako dramaturgyně se podílela na filmech Provazochodkyně nad Prahou, Milan Kundera: Od žertu k bezvýznamnosti a dalších. Spolupracuje s Českým rozhlasem. V současné době pracuje na svých scénářích celovečerních filmů Kohoutí rytíři a M. a její příběh.


 
 
 
Ceska televizePravo
facebook filmovanadace
INNOGY
Česká televize
Barrandov Studio
 
 Tisková zpráva – 
 111 přihlášených scénářů do soutěže 2023.....více
 
 Příjem žádostí ukončen 
 Děkujeme za zaslaná díla.....více
 
 Tisková zpráva 
 Autoři posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka......více
 
 Dva nové filmy 
 budou uvedeny do kin v říjnu 2022.....více